1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik'in Açıklamaları

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik'in Açıklamaları

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelikin Açıklamaları
A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, DSP-MHP-ANAP hükümetinin de terörist başı Abdullah Öcalan ile görüştüğünü söyleyerek, "O gün yapılanlar ihanet değildi, ama biz bugün kamuoyuna açıklıyo

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, DSP-MHP-ANAP hükümetinin de terörist başı Abdullah Öcalan ile görüştüğünü söyleyerek, "O gün yapılanlar ihanet değildi, ama biz bugün kamuoyuna açıklıyoruz. Birileri bizi ihanet ve hıyanet ile suçlayabiliyor" dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya gelerek, soruları cevapladı. Çelik, bir gazetecinin
İmralı ile gerçekleşen görüşmelerle ilgili bir sorusu üzerine, "Kurşun vızıltıları arasında barıştan söz edemezsiniz. Türkiye'de bütün demokratik kendini ifade etme yolları açıktır. 2013 yılında kaba kuvvete, şiddette, teröre gerek yoktur. Medeni insanlar bu şekilde sonuç almaz, alamazlar" dedi.
PKK'nın Kürtlerin temsilcisi olmadığını ifade eden Çelik, "Türkiye'de bir makul çoğunluk var. PKK'nın Kürtlere yaptığı en büyük zulümlerden birisi de PKK gibi düşünmeyen Kürtlere yaptığı haksızlıktır. PKK, demokrasiden ve barıştan söz ediyor, bir taraftan da aykırı söz eden Kürtleri susturma yoluna gidiyor. Onun için barış ve demokrasi kelimesi ucuz bir kelime değil" diye konuştu.
Çelik ayrıca, PKK'nın silahlı kanadının Türkiye dışına çıkarılması ve 50 kadar yöneticisinin Avrupa'ya gönderilmesi sürecine gelinip gelinmediğinin sorulması üzerine şunları söyledi:
"Ben bu dediklerinizi gazetelerden okuyorum. Gazetecilik, tecessüs mesleğidir. Bir kısım gazeteciler tahminlerini yazıyor, bir kısım gazeteciler duyumlarını yazıyor. Bir doğruyu tespit ediyorlar, onun yanına da beş tane başka şey yazıyorlar. Bu iyi mi, kötü mü? Eğer beklentileri çok tavana çıkaran, sanki sabahtan akşama bir şey olacakmış gibi bir beklenti oluşturulursa ve bunun aksi sonuç ortaya çıkarsa bu kamuoyunda hayal kırıklığına yol açar, bu doğru değil. Ama gazetecilere neyi yazıp, neyi yazmayacaklarını biz söyleyecek değiliz, ama ben iktidarın sözcüsü olarak söylüyorum, ilgili bakan arkadaşlarla hemen hemen her gün bu konuda teması olan biri olarak söylüyorum, sizin dediğiniz detayları ben bilmiyorum. Detay üzerinde de durmuyorum, mühim olan böyle bir sürecin başlamış olması anlamlıdır."

"DSP-MHP-ANAP HÜKÜMETİ DE ÖCALAN'LA GÖRÜŞÜYORDU"
Çelik, gazetecilerin Öcalan ile gerçekleşen görüşmeler noktasında muhalefete bilgi verilip verilmeyeceği sorusu üzerine milleti ilgilendiren bir karar alındığında ya da bir adım atma aşamasına gelindiğinde muhalefetle bu kararların paylaşılabileceğini söyledi. DSP-MHP-ANAP hükümetinin de Öcalan yakalandıktan sonra görüşmeler gerçekleştirdiğini belirten Çelik, "O gün yapılanlar ihanet değildi, ama biz bugün kamuoyuna açıklıyoruz, birilerini bizi ihanet ve hıyanet ile suçlayabiliyor. Bunun olmaması gerekiyor, ama bir görevli gitti İmralı'ya dönsün Kılıçdaroğlu'na, Bahçeli'ye bilgi versin, dünyada böyle çalışan bir istihbarat örgütü duydunuz mu? Orada mesele konuşulur, siyasi iktidara aktarılır, eğer muhalefetle bir şeyin paylaşılması gerektiği kanaatine varılırsa bakan düzeyinde, bürokrat düzeyinde bilgilendirme yapılabilir. Biz muhalefetle görüşmekten, konuşmaktan kaçınmıyoruz" şeklinde konuştu.
(AT-CC-Y)

10.01.2013 14:42:14 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT