1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ak Parti Balıkesir Milletvekili Cemal Öztaylan:

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Cemal Öztaylan:

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Cemal Öztaylan:
A+A-

AK Parti Balıkesir Milletvekili Cemal Öztaylan, Şeker Piliç firmasının durumunu değerlendirdi. Balıkesir'in Bandırma ilçesinde basın toplantısı düzenleyen Öztaylan, CHP Balıkesir Milletvekili Namık

AK Parti Balıkesir Milletvekili Cemal Öztaylan, Şeker Piliç firmasının durumunu değerlendirdi.
Balıkesir'in Bandırma ilçesinde basın toplantısı düzenleyen Öztaylan, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça'ya seslenerek, "Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Devlet bankaları ile görüşerek Şeker Piliç'in borçlarına karşılık çalışmalar yaptık. CHP milletvekilleri de üzerine düşeni yapsın. Ziyaretinde sanayi esnafının zor durumda olduğunu belirtmiş. CHP İş Bankası'nın ortağı, yönetim kurulunda da temsilcileri var. Bu bakımdan CHP esnafa olan borçların yapılandırılmasında zorlanmaz. CHP esnafın durumunu değerlendirsin" dedi.
Şeker Piliç'in iflasını hükümet politikalarına bağlayan Havutça'ya da tepki gösteren Öztaylan, "Şeker Piliç yöneticileri değişik tarihlerde yaptıkları açıklamalarda, bugünlere gelinmesinde girdi maliyetlerinin fiyatlara yansıtılamaması, sel baskınları ve yangın sonrasında tesislerde yapılan yatırımların kısa vadeli kredilerle yapılması, işletme sermayesinin ise kısa vadeli kredileri karşılamaya yetersiz kalmasını gerekçe göstermesine rağmen, Havutça'nın yaşanan süreci hükümetimiz politikalarına bağlaması haksızlıktır. Buradan kendisine sormak istiyorum. Beyaz et sektörünün önemli kuruluşlarından olan Köy-Tur, Özsoylar, Nar Piliç, Özhan Entegre ve Mudurnu'yu kim veya kimler batırdı?" diye konuştu.
AK Parti Balıkesir Milletvekili Cemal Öztaylan, beyaz et sektörünün 2011 yılında 680 milyon 110 bin dolar ihracatını 2012 yılında yüzde 31,7 arttırarak 893 milyon 815 bin dolara çıkardığını söyledi. Sektörün son 10 yılda hız kazandığının altını çizen Öztaylan, 2001 yılında 592 bin 507 ton olan piliç eti üretiminin 2012 yılı sonu itibariyle 1 milyon 771 bin tona çıktığını açıkladı. Öztaylan, bu gelişmelerin iktidarlarının başarılı politikalarının birer sonucu olduğunu savundu.
Beyaz et sektörünün KDV alacaklarının ödenmemesi konusundaki eleştirilerden de bahseden Öztaylan, Maliye Bakanlığı'nda bugüne kadar hiçbir kuruluşun KDV alacağının kalmadığını belirtti.
(TK-MŞ)

11.02.2013 18:01:53 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT