1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ağzı Bantlı Öğretmen Şaşırttı

Ağzı Bantlı Öğretmen Şaşırttı

Ağzı Bantlı Öğretmen Şaşırttı
A+A-

Özel bir eğitim kurumunda İngilizce öğretmenliği yapan Utku Öztürk, yabancı dil eğitiminde farkındalık oluşturmak için derse ağzını bantlayarak girdi. Öğrencilerinin şaşkın bakışları altında derse ba

Özel bir eğitim kurumunda İngilizce öğretmenliği yapan Utku Öztürk, yabancı dil eğitiminde farkındalık oluşturmak için derse ağzını bantlayarak girdi. Öğrencilerinin şaşkın bakışları altında derse başlayan Öztürk, taviz vermeden dersini işledi.
Ders sonrasında konuşan Utku Öztürk, böyle bir uygulamaya gitme sebebini anlattı. Ülkemizde yabancı dil eğitiminde ciddi bir eksiklik olduğunu belirten Öztürk, 15 sene yabancı dil eğitimi alan çocukların tek kelime konuşamadıklarını vurguladı. Klasik yabancı dil eğitiminde öğretmenin sürekli olarak öğrenciye bilgi aktardığına değinen Öztürk; şöyle konuştu: "Bu süreçteki terminolojiyi değiştirmemiz lazım. Artık dilbilimciler 'öğrenme' kelimesi yerine 'karşılaşma' kelimesini kullanıyorlar. Çünkü yabancı dilde ilk kez sunulan bir yapı veya kelimeyle öğrenci sadece "karşılaşır." Öğrenmenin sağlanabilmesi için yüksek frekansta bu yapıya veya kelimelere maruz bırakılmaları gerekir."
Yabancı dilin sürekli kullanımının gerektiğini anlatan Öztürk, öğretmenlerin bir şeyler öğretme derdinden vazgeçmeleri gerektiğini söyledi. Çocukların oturup öğretmenlerini sessizce dinlemelerinin sorunu çözmediğini dile getiren Öztürk, bu şekilde devam ettiği sürece yabancı dil eğitimindeki noksanlığın giderilemeyeceğini ifade etti.
Ağzını bantlayarak derse girmesinin sembolik bir gösteri olduğunu anlatan Öztürk, şunları söyledi: "Videomuzu Youtube'da 2 binden fazla insan izlemiş. Bazı eleştirileri okudum, beni yanlış anladıklarını düşünüyorum. Ben susarak İngilizce öğrettiğimi söylemiyorum, yalnızca öğrencilerin üretken olması gerekliliğini anlatmaya çalışıyorum."
(HO-Y)

11.01.2013 14:44:52 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT