1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AGD’DEN AYASOFYA’NIN CAMİ OLMASI TALEBİ

AGD’DEN AYASOFYA’NIN CAMİ OLMASI TALEBİ

AGD’DEN AYASOFYA’NIN CAMİ OLMASI TALEBİ
A+A-

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Van Şubesi Başkanı Nazım Yakut, Ayasofya’nın emperyalist güçlerin ve Bizans zihniyetinin baskısıyla hukuksuz bir şekilde müzeye çevrildiğini düşündüklerini ifade ederek, Ayasofya’nın tekrar ibatede açılmasını istediklerini sö


Konu ile ilgili dernek binasında basın açıklaması düzenleyen Nazım Yakut, Ayasofya’nın tekrar cami olarak ibadete açılmasını istedi. Ayasofya’nın emperyalist güçlerin ve Bizans zihniyetinin baskısıyla hukuksuz bir şekilde müzeye çevrildiğini düşündüklerini ifade ederek, “24 Kasım 1934’te yapılan bu işlemin 5 Haziran 1935 tarihli, 2762 sayılı Vakfılar Kanunu’nun 17. maddesine dayandırılması izah edilemez. Bu yanlışlık behemehal düzeltilmelidir. Ayasofya ne taş, ne binadır. Ayasofya Hakk’ın batılı kuşatmasıdır. Ayasofya, cihat ruhunun remzi, akıncıların nal seslerinin tekbir sesleriyle buluştuğu İlay-ı Kelimetullah aşkının yapı taşıdır. Ayasofya, üzerinde yaşadığımız bu diyarın İslam beldesi olduğunun sembolüdür. Fethin nişanı ve Sultan Fatih’in vakfıdır. Ayasofya’nın gerçek hükmü şahsiyetine ulaştırılması, Fatih’e vefa ve geleceğimizin bekası için şarttır. Ayasofya’nın ibadete kapatılması Fatih’in ve şehitlerimizin kemiklerini sızlatmaktadır. Bu konu sadece bizim değil bütün ümmetin derdidir. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Ayasofya mutlaka camiye dönüşecek ve bu mahzun halinden kurtulacaktır. Bu hem Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesinin bir gereğidir, hem İstanbul’un fethinin bir gereğidir, hem milli iradenin tezahürünün bir gereğidir, hem de sınırlarımıza sahip olmamızın bir gereğidir” dedi. 


İstanbul İslam’ın baş şehri olduğunu ifade eden Yakut, “Ayasofya Camii de İstanbul’un sembolüdür. Fethin sembolüdür. Mukaddes bir binadır. Müminlerin bir mabedidir. Bir kez cihetini Beytullaha dönmüş bir yapıdır. Milletimizin arzusu Ayasofya Camii’nin minarelerinde ezan sesini yeniden duymak, Ayasofya Camii’nde Alemlerin Rabbinin huzuruna yeniden durmaktır. Bu amaçla Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak Ayasofya Camii’nin tekrar ibadete açılabilmesi için 15 Nisan 17 Mayıs 2013 tarihleri arasında ülke genelindi ‘İmzanla Zincirleri Kır’ adlı bir kampanya başlatmış bulunmaktayız. Hedefimiz on milyon imzaya ulaşmaktır. Ayasofya Camii’nin açılışı hakkı üstün tutan mananın yeniden İstanbul tarafından kuşanılması olacaktır. İstanbul’un Fethi’nin 560. yıl dönümüne yakışan budur” şeklinde konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT