1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Agad Genel Sekreteri Metin Harıkçı:

Agad Genel Sekreteri Metin Harıkçı:

Agad Genel Sekreteri Metin Harıkçı:
A+A-

Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti (AGAD) Genel Sekreteri Metin Harıkçı yaptığı basın açıklamasında, Nemrut Dağı Milli Parkı Koruma Platformu üyelerinin başlatmış oldukları çalışmayı takdirle karşıla

Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti (AGAD) Genel Sekreteri Metin Harıkçı yaptığı basın açıklamasında, Nemrut Dağı Milli Parkı Koruma Platformu üyelerinin başlatmış oldukları çalışmayı takdirle karşıladıklarını belirterek, basın olarak bu konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
Başlatılan çalışmanın bir an evvel sonuçlanması adına platform üyelerinin üstüne düşeni yapacaklarından emin olduklarını belirten Harıkçı, şu ifadeleri kaydetti: "Nemrut Dağı'nın Malatya tarafında turistik otel yapılması kararına karşı STK yöneticilerinden oluşan Nemrut Dağı Milli Parkı Koruma Platformu; Adıyaman Küçük Millet Meclisi forumu esnasında Şubat 2012'de kurulmuş ve çalışmalarına başlamıştır. Otel yapımına izin veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın bu kararından vazgeçmesi için milletvekillerimizin çalışmaları sonuçsuz kalınca, avukat Abdurrahman Tutdere'nin gönüllü hukuki yardımıyla platform üyelerince Danıştay'a iptal ve yürütmenin durdurulması davası açılması zorunda kalınmıştır. Danıştay'ca Nemrut'ta keşif yapılması konusunda ara karar verilmiş olup bunun için 7 bin lira keşif avansı yatırılması istenmiştir. Platformun kurulmasında katkı sunamayan bazı Adıyamanlı turizmcilerin, Platform Sözcüsü Mustafa Işıldak ve arkadaşlarının girişimleriyle keşif avansının karşılanması için maddi katkı sunmaya söz verdiklerini öğrenmiş bulunmaktayız. Adıyaman'ın ortak yararı için yalnızca siyasilerden medet ummanın dışında vatandaşların bireysel dava açma hakkını kullanmaları ve bu vesileyle STK'lar ve turizmcilerin belki de ilk kez fiilen kenetlendiklerini görmek, ilimizin geleceği açısından umut vaat etmiştir. Umarım ilimiz turizmini yakından ilgilendiren bu konuda adım atan değerli büyüklerimiz keşif bedeli için üstüne düşeni yapar ve bu konu bir an evvel sonuca kavuşur. Bu anlamda Platform Sözcüsü Mustafa Işıldak'ın şahsında ilgili tüm STK yetkilileri ile gönüllü avukat Abdurrahman Tutdere ve maddi katkıda bulunmaya söz veren iş adamlarımıza ve belki de hepsinden önemlisi işsiz olduğu halde karınca kararınca katkı sunma yürekliliğini gösteren herkese kamuoyu önünde teşekkür ediyor, bu birlikteliğin ilimizin diğer sorunlarının çözümü noktasında da gücünü anayasal vatandaşlıktan alan sivil inisiyatife cesaret vermesini diliyoruz."
(CK-SO-Y)

01.01.2013 16:51:47 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT