1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Afyonkarahisar'da Somali İçin İlaç Kampanyası Başlatıldı

Afyonkarahisar'da Somali İçin İlaç Kampanyası Başlatıldı

Afyonkarahisarda Somali İçin İlaç Kampanyası Başlatıldı
A+A-

Afyonkarahisar Eczacı Odası ve Afyonkarahisar Sağlıkçılar Derneği işbirliği ile Somali'ye ilaç yardım kampanyası başlatıldı. Kampanyanın 15 Şubat'a kadar devam edeceği bildirildi. Kampanya ile ilgi

Afyonkarahisar Eczacı Odası ve Afyonkarahisar Sağlıkçılar Derneği işbirliği ile Somali'ye ilaç yardım kampanyası başlatıldı. Kampanyanın 15 Şubat'a kadar devam edeceği bildirildi.
Kampanya ile ilgili yapılan basın toplantısında konuşan Afyonkarahisar Eczacı Odası Başkanı Melih Köken, nüfusu yaklaşık 8 milyon olan Somali'de iç savaşın beraberinde getirdikleri olumsuzlukların yaşam koşullarını kötüleştirdiğini ve ülkede yaşayan insanların gıdaya olduğu gibi sağlığa da olan ihtiyaçlarının her geçen gün arttığını söyledi. Düzenledikleri kampanya ile il genelindeki eczanelere koyulacak ilaç kutuları ile evlerde kullanılmayan ve vefat eden insanların ilaçlarının eczacılar kontrolünde toplanacağını kaydeden Köken, "İlaçlar son kullanma tarihlerine ve işlevlerine göre kutularda toplanacak. Daha sonra toplanan kutuların içerisinde bulunan ilaçların bir kez daha kontrolü yapılarak yardım olarak Somali'ye ulaştırılacak. Kampanya 15 Şubat'a kadar devam edecek" diye konuştu.
Afyonkarahisar Sağlıkçılar Derneği Başkanı Dr. Ümit Yusuf Aysın ise daha önce Somali'de gönüllü hekim olarak hizmet verdiğini ve oradaki durumun çok kötü olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:
"Birçok insanın hayatının basit ilaçlar ile kurtulması mümkünken, ne yazık ki ilaç yokluğundan insanlar ölüyor. Somali'de ilaç sıkıntısı o kadar yüksek ki insanlar para ile bile ilaç bulamıyorlar. Tedavilerle birlikte cerrahi müdahalelerinde yapılması gerektiği durumlarda ilaç yokluğundan bu sağlanamıyor. Başka ülkelerden ilaçlar geliyor, ama etkili değil. Biz topladığımız ilaçlarla o ülkenin insanlarının sağlıklı yaşamalarına büyük katkıda bulunacağız."
(GC-SK-Y)

29.01.2013 13:30:21 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT