1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Afganistan'da 1 İngiliz Askeri Öldürüldü Mustafa Deveci Kabil

Afganistan'da 1 İngiliz Askeri Öldürüldü Mustafa Deveci Kabil

Afganistanda 1 İngiliz Askeri Öldürüldü  Mustafa Deveci    Kabil
A+A-

Afganistan'da bu sabah Afgan üniformalı bir asker ile Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) askerleri arasında yaşanan çatışmada 1 İngiliz askeri ve 1 Afgan askeri hayatını kaybetti. Çatışmada 6 İn

Afganistan'da bu sabah Afgan üniformalı bir asker ile Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) askerleri arasında yaşanan çatışmada 1 İngiliz askeri ve 1 Afgan askeri hayatını kaybetti. Çatışmada 6 İngiliz askeri de yaralandı.
ISAF'tan yapılan açıklamada Afgan ordusu üniforması giyen saldırgan İngiliz askerlerine ateş açtığı bildirildi. Saldırganın kimliği henüz açıklanmazken olay hakkındaki soruşturmaya devam ediliyor. Taliban örgütü ise olayı üstlendiğini açıkladı.
Afganistan'da sıkça yaşanan bu tür olaylar genellikle ISAF güçleri ile Afgan askerleri arasında yaşanan kişisel problemlerden kaynaklanmakta. Fakat son yıllarda Taliban tarafından Afganistan'a yerleştirilen askerlerde buna benzer saldırılar gerçekleştiriliyor.
2012 yılında Afganistan'da buna benzer 45 olay meydana geldi. Yaşanan bu çatışmalarda 61 ISAF üyesi hayatını kaybetti. En son 24 Aralık'ta Kabil polis merkezinde meydana gelen saldırıda bir bayan Afgan polisi ve bir ISAF sivil danışmanı hayatını kaybetti.
(ES-ÖK-D)

08.01.2013 11:10:36 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT