1. HABERLER

  2. YEREL

  3. "adnan Hoca" Davasında Hakimler Arasında Tartışma

"adnan Hoca" Davasında Hakimler Arasında Tartışma

adnan Hoca Davasında Hakimler Arasında Tartışma
A+A-

Kamuoyunda 'Adnan Hoca' olarak bilinen Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 7 kişinin yargılandığı davada mahkeme başkanı ile üye hakim tartıştı. Üye hakim Savaş Yıldırım, mahkeme Başkanı Selahattin

Kamuoyunda 'Adnan Hoca' olarak bilinen Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 7 kişinin yargılandığı davada mahkeme başkanı ile üye hakim tartıştı. Üye hakim Savaş Yıldırım, mahkeme Başkanı Selahattin Toğuş'a, "Tutuklama için çok meraklısınız. Böyle ara karar olmaz. Bu kararın altına biz de imza atacağız'' deyince, Toğuş, "Burada tartışmayalım" diye uyardı.
İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Oktar'ın da aralarında bulunduğu 4 tutuksuz sanık katıldı. Duruşmanın başlamasının ardından mahkeme Başkanı Selahattin Toğuş, celse arasında dava dosyasına gelen evrakları okudu.
Başkan Toğuş daha sonra sanık Adnan Oktar'a, ''Nasıl oldunuz, iyileştiniz mi?'' diye sordu. Sanık Oktar da, ''İyileştim. Şu an duruşmadayım'' diye cevapladı.
Avukatların taleplerinin ardından talebi olup olmadığı sorulan sanık Adnan Oktar, mahkeme başkanına ''Size güveniyoruz'' dedi. Bunun üzerine Başkan Toğuş, ''Güveneceksiniz, sonuçta burası devlet kapısıdır. Burada bir yanlış olursa bunun Ankara'sı var'' ifadesini kullandı.
Daha sonra sanık avukatlarının taleplerini ilişkin ara kararı yazdıran mahkeme başkanı ile üye hakim arasında tartışma çıktı.
Başkan Toğuş, avukatların, davanın düşmesi taleplerine yönelik zamanaşımı konusunun daha sonra değerlendirilmesine karar verildiğini tutanağa yazdırdı.
Bu sırada üye hakim Savaş Yıldırım, Başkan Toğuş'a hitaben ''Bu konuda ya şimdi karar verin ya da tutanağa bu şekilde bir ara karar yazdırmayın. Çünkü böyle bir ara karar usule aykırıdır'' diye uyarıda bulundu. Uyarı üzerine başkan Toğuş ile Yıldırım, duruşmada bir süre tartıştı. Daha sonra, Yıldırım'ın uyarısını dikkate alan Başkan Toğuş, bu ara kararı tutanaktan çıkarttırdı.
Duruşmada hazır bulunan Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 4 sanığa, bir sonraki celsede hazır bulunmalarını bildiren Başkan Toğuş, gelmemeleri halinde haklarında yakalama kararı çıkarılacağını da ara karara yazdırdı. Bu ara karara da itiraz eden ve sesini de yükselterek konuşan hakim Savaş Yıldırım, "Sanıkları bağışık (vareste) yargılayın. Adamları yakalamak için elinizden geleni yapıyorsunuz'' dedi.
Başkan Toğuş'un, "Evet, yapacağız tabii ki'' karşılığını verdiği Hakim Savaş Yıldırım, ''Tutuklama için çok meraklısınız. Böyle ara karar olmaz. Bu kararın altına biz de imza atacağız" ifadesini kullandı. Yeniden konuşan Toğuş, "Bunun yeri burası değil. Müzakere edilerek karar verilir. Burada tartışmayalım" dedi.
Mahkeme Heyeti Başkanı Toğuş, bu tartışma sonrası ara karar tutanağına, yakalama emri olmaksızın, "Sanıkların duruşmada hazır bulunmaları" ifadelerini geçirdi.
Ara kararların yazdırılmasından sonra duruşmaya gün verilmesi aşamasında da kısa süreli bir tartışma yaşandı. Üye hakim Salim Tuna duruşma için Mart ayına gün verince sanık avukatları, beklenen evrakların geç geleceğini belirterek duruşmanın nisan ayı sonlarında bir günde yapılmasını talep etti. Avukatların talebi üzerine duruşma 26 Nisan 2013 tarihine ertelendi.
Davanın geçmişi-
İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, yaptığı yargılama sonucunda 24 Ekim 2005'te Adnan Oktar ile 34 sanık hakkındaki dava dosyasının zaman aşımı dolduğundan düşmesine karar vermişti.
Kararı inceleyen Yargıtay 8. Ceza Dairesi, 17 Mayıs 2007'de Adnan Oktar ile 17 sanık hakkındaki yerel mahkemenin kararını bozmuştu. Yüksek mahkeme, bozma kararında, ''bu kişilerin grup olarak bir araya geldiklerini, basın-yayın kuruluşları üzerinde nüfuz elde etme, kendilerine ve başkalarına haksız çıkar sağlama, destekledikleri kişi ve siyasi partilerin seçimlerde oy elde etmesi için zor ve tehdit uygulamak suretiyle yıldırma, korkutma ve sindirme gücü kullanarak suç işlemek amacıyla örgüt kurduğunu'' belirtmişti.
Kararda, sanıkların eylemlerinin, 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'nda baskı, cebir ve şiddet kullanarak çıkar amaçlı örgüt kurma ve yönetme suçunu düzenleyen 1. maddesi kapsamına girdiğinin sabit olduğuna yer verilmişti.
Yüksek mahkeme, bu suç yönünden aralarında Oktar'ın da bulunduğu 18 sanık hakkında zaman aşımı süresinin dolmadığına işaret etmişti.
9 Mayıs 2008'de karara bağlanan davada, Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 6 sanık, ''çıkar amaçlı örgüt kurmak ve yönetmek'' suçundan 3'er yıl hapis cezasına çarptırılırken, 1 sanığın cezası ertelenmiş, 9 sanığın davası zaman aşımından düşmüş, 2 sanığın dosyası ise ayrılmıştı. Bu karar da Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından 28 Aralık 2009 tarihli kararla, 7 sanık açısından bozulmuştu.
(YM-ÇK-Y)

12.02.2013 17:20:52 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT