1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Adliye'de Paralel Yapı Alarmı, Soruşturma Başlatıldı

Adliye'de Paralel Yapı Alarmı, Soruşturma Başlatıldı

Adliye'de Paralel Yapı Alarmı, Soruşturma Başlatıldı
A+A-

Paralel yapı operasyonunda flaş gelişme. 2 asliye ceza hakimi yetkilerini aşarak 75 tutukluyu tahliye etmeye çalışınca yakayı ele verdi. Mustafa Başer ve Metin Özçelik için HSYK alarma geçti ve bugün olağanüstü toplanıyor. Hakimler hakkında soruşturma baş

Paralel yapı operasyonunda flaş gelişme. 2 asliye ceza hakimi yetkilerini aşarak 75 tutukluyu tahliye etmeye çalışınca yakayı ele verdi. Mustafa Başer ve Metin Özçelik için HSYK alarma geçti ve bugün olağanüstü toplanıyor. Hakimler hakkında soruşturma başlayacak ve görevden uzaklaştırmaları bekleniliyor.


Paralel yapı tutuklularını hapisten kurtarmak isteyen örgüt son kozunu da oynadı. Tahliye talepleri bundan önce 10 hakim tarafından kabul edilmemiş olan 75 tutuklunun avukatları, toplu halde 20 Nisan günü 29. Barış Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik'in nöbet gününde reddi hakim ve tahliye talebinde bulunmuşlardı.
Adalet Bakanılığı'nın “ Barış Ceza Hakimleri'nin kararlarını başka mahkemeler değerlendiremez” yazısına karşın Hakim Özçelik talepleri işleme koydu ve savcılardan dosyaları talep etti . Savcılar, yetkisiz hakime dosyaları göndermedi. Hakim Özçelik ise reddi hakim taleplerini itiraf etti ve dosyayı tahliye taleplerini değerlendirmek üzere 32. Asliye Ceza Hakimi Mustafa Başer'e gönderdi.

HSYK'DAN JET İNCELEME
Mustafa Başer de yetkisi olmamasına karşın tahliye taleplerini incelerken, bu esnada İstanbul 10. Barış Ceza Hakimi Necmettin Kafalı, 29. Asliye Ceza Hakimi Özçelik'in verdiği reddi hakim kararının hükümsüz olduğu yönünde bir karar verdi. Dün HSYK olaya el koydu ve hakimler hakkında tetkik başlattı.

KENDİNİ ODAYA KİLİTLEDİ
Hakim Başer ise dün akşam mahkeme katibinden cep telefonunu aldı odasının kapısını kilitledi ve kararı yazdırdı. Kimi şüphelileri tahliye eden Başer, bu kararı UYAP'a yüklemedi ve bilgisayar yazıcısından çıkarttı. Avukatları tek tek telefonla arayan Başer, tahliye kararını tebliğ etmek üzere adliyeye çağırdı.

HUKUKSUZLUĞU SULH CEZA HAKİMİ BOZDU
Hakim Başer'in bu kararının peşinden 10. Barış Ceza Hakimi Necmettin Kafalı bir daha devreye girdi ve yetkisiz tahliye kararlarının da hükümsüz ve yok hükmünde olduğunu hükme bağladı. Hakim Kafalı, Silivri Tutukluevi (cezaevi) 'nin bağlı olduğu Bakırköy Savcılığı'na da bir yazı yazarak tahliyelerin gerçekleştirilmemesi talimatını verdi. Bunun üzerine , paralel yapının hukuka yönelik kamikaze girişim engellenmiş oldu. Peş peşe gelen kararların peşinden Çağlayan Adliyesi'nde hareketli dakikalar yaşandı. Adliyeye çok fazla sayıda Çevik Güç polisi ile TOMA aracı getirildi.
Tahliyeyi Ergenekon hakimi verdi
Tahliye kararını veren İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Mustafa Başer, Ergenekon davalarına bakan özel yetkili hakimlerden biri olarak biliniyor. Hakimin tahliye kararı verdiği şüpheliler arasında 17 Aralık darbe girişimi mimarlarından eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı da yer alıyor . Diğer şüpheliler şunlar: Arif İbiş, Hüseyin Korkmaz, Mehmet Habip Kunt, İbrahim Şener, Mehmet Fatih Yiğit, Mustafa Demirhan, Kazım Aksoy, Ali Fuat Yılmazer, Ömer Köse, Yurt Atayün, Hidayet Karaca, Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer Mehmet Dilaver, Tufan Ergüder, Ömer Köse, Ertan Erçıktı, İsmail Toylar, Erol Demirhan, Tolga Güzeltaş, Muhammet Ali İkli, Harun Aydın, Ali İhsan Tezcan.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT