1. HABERLER

  2. Adıyaman'da İlk Açık Kalp Ameliyatı Yapıldı

Adıyaman'da İlk Açık Kalp Ameliyatı Yapıldı

Adıyamanda İlk Açık Kalp Ameliyatı Yapıldı
A+A-

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ilk kez açık kalp ameliyatı yapıldı. Sağlık Bakanlığı Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Prof. Dr. Birol Yamak ve ekibi tarafı

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ilk kez açık kalp ameliyatı yapıldı.
Sağlık Bakanlığı Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Prof. Dr. Birol Yamak ve ekibi tarafından Adıyaman'da ilk açık kalp ameliyatı yapılmasıyla ilgili bir toplantı düzenlendi. Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılan toplantıya Vali Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, akademisyenler ve kamu kurum ve kuruluşların amirleri katıldı. Yapılan bu ameliyatın ardından tören düzenlenerek çalışma hakkında bilgi verildi.
Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Birol Yamak, ilk açık kalp ameliyatını başarılı bir şekilde yaptıklarını belirterek, "Adıyaman'daki ilk kalp ameliyatımızı 19 yaşında kalbi delik olan bir çocuğa yaptık. Bundan sonraki süreçte inşallah daha güzel başarılara imza atacağız. Burada ilk kalp naklini yaptığımızda da inşallah hep beraber yine biraya geliriz. Kalp cerrahisi bir ekip işidir bende o ekibin bir parçasıyım. Bu ekip ile birlikte bir uyum içersinde çalışarak bu başarılı operasyonu gerçekleştirdik" dedi.
Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü ise bu başarılı ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Birol Yamak ve ekibine teşekkür ederek, "Bu ameliyatlar zor gibi görünen bazı şeylerin aslında olabileceğini gösteriyor çünkü dünyada sağlık alanında her geçen gün yenilikler yaşanıyor. Bizlerde üzerimize düşeni en iyi şekilde yerine getirmek suretiyle, bundan sonra Üniversitemiz Tıp Fakültesi bünyesinde inşallah daha başarılı çalışmalara imza atacağız" dedi.
Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise, "Adıyaman'da ilk defa açık kalp ameliyatını başarılı bir şekilde yapan Prof. Dr. Birol Yamak ve ekibine teşekkür ediyorum. Türkiye'de olduğu gibi Adıyaman'da da sağlık alanında büyük değişim ve dönüşümler yaşanmaktadır. Hepimizin malumu olduğu gibi, geçtiğimiz günlerde yapılan başarılı bir operasyon sonucu bu hastanemiz çatısı altında ilk defa anjiyografi yapıldı. Bu değişim ve dönüşümlerin devamı olarak, bugünde yine Eğitim ve Araştırma Hastanemiz bünyesinde değerli akademisyenimiz Prof. Dr. Birol Yamak ve ekibi tarafından ilimizde ilk defa bir hastaya açık kalp ameliyatı yapılmıştır. Bu ilimiz için çok önemli bir gelişmedir. Değerli hocamızı ve ekibini yürekten kutluyorum. 10 yıl öncesine kadar Adıyaman'da bir kardiyoloji uzmanı bile bulunmuyordu. Ama şu anda hemen hemen bütün ilçelerimizde kardiyoloji uzmanı mevcuttur. Bu bir inanç meselesidir. Bu başarılı çalışmaların devam etmesi ile birlikte ben inanıyorum ki ilimiz sağlık alanında bölgeye hitap ederek, Türkiye'nin sağlık alanında standardı en yüksek illerden biri olacaktır. Son yıllarda ilimizde sağlık alanında yapılan ve devam eden yatırımlar ile birlikte uzun vadede sağlık alt yapısı tamamlanmış olacaktır. Şu anda 400 yataklı devlet hastanemiz bitmek üzere, bunun yanında 200 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nin ilimize kazandırılması için Sağlık Bakanlığı nezdinde girişimlerimiz devam etmektedir" dedi.
Konuşmalardan sonra Vali Mahmut Demirtaş beraberinde Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü ve akademisyenler ile birlikte inşaatı devam eden hastanenin ek binasını gezerek incelemelerde bulundu.
(AHM-Y)

04.01.2013 13:49:03 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT