1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Aden Limanı'nda Türkiye'den Gelen Gemide Silah Bulunduğu İddiası

Aden Limanı'nda Türkiye'den Gelen Gemide Silah Bulunduğu İddiası

Aden Limanında Türkiyeden Gelen Gemide Silah Bulunduğu İddiası
A+A-

Dışişleri Bakanlığı, Yemen basınında yer alan Aden Limanı'nda Türkiye'den gelen bir gemide silah ele geçirildiği haberlerini doğrulayarak, "Bahse konu silah sevkıyatı hiçbir şekilde tarafımızdan veril

Dışişleri Bakanlığı, Yemen basınında yer alan Aden Limanı'nda Türkiye'den gelen bir gemide silah ele geçirildiği haberlerini doğrulayarak, "Bahse konu silah sevkıyatı hiçbir şekilde tarafımızdan verilmiş bir izne dayanmamaktadır. Ülkemizden Yemen'e yönelik bundan önce rastlanan diğer yasadışı silah kaçakçılığı vakalarında olduğu gibi, bu defa da konu derhal yetkili makamlarımıza aktarılmıştır" açıklamasını yaptı.
Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi'nden yapılan açıklamada, Yemen basınında 24 Ocak 2013 tarihli Türkiye'den gelen bir geminin 15 Kasım 2012 tarihinde Aden Limanına indirdiği ve uzun süre alıcısının yükü talep etmemesi üzerine Yemen gümrük makamlarınca incelenen konteynerde yaklaşık 10 bin adet küçük boy tabanca ve 115 adet plastik mermi atabilen tüfek ele geçirildiği haberlerine yer verildiği hatırlatıldı. Açıklamada, "Sana Büyükelçimiz derhal Aden kentine intikal ederek Yemenli yetkililerle görüşmüş ve habere konu konteyner ile ele geçen malzemeleri incelemiştir. Bahse konu silah sevkıyatı hiçbir şekilde tarafımızdan verilmiş bir izne dayanmamaktadır. Ülkemizden silah ihracatı, bu konudaki uluslararası mevzuata uygun şekilde gerçekleştirilmekte, buna ilişkin veriler uygun uluslararası platformlarda şeffaf bir şekilde paylaşılmaktadır. Ülkemizden Yemen'e yönelik bundan önce rastlanan diğer yasadışı silah kaçakçılığı vakalarında olduğu gibi, bu defa da konu derhal yetkili makamlarımıza aktarılmıştır. Bu olaya ilişkin olarak Yemen makamlarınca gösterilen işbirliğini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu tür yasadışı faaliyetlerin sorumlularının açığa çıkarılması ve izleyen dönemde tekrarının önlenmesi için Yemen makamları ile bugüne kadar olduğu gibi yakın diyalog ve işbirliğimiz devam edecektir. İçinden geçmekte olduğu bu geçiş ve dönüşüm sürecinde Yemen'in istikrar ve güvenliğine, Yemenli kardeşlerimizin esenlik ve refahına yönelik desteğimiz güçlü biçimde sürdürülecektir" denildi.
(ZÇ-CC-Y)

26.01.2013 16:52:49 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT