1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Adana'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 91.yıldönümü

Adana'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 91.yıldönümü

Adananın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 91.yıldönümü
A+A-

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, "Bundan tam 91 yıl önce al bayrağımıza kanının rengini veren, hakkı ödenemez vatan evlatlarının verdiği bu kutsal mücadele sonucu bugün bu kahramanların torunları olan b

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, "Bundan tam 91 yıl önce al bayrağımıza kanının rengini veren, hakkı ödenemez vatan evlatlarının verdiği bu kutsal mücadele sonucu bugün bu kahramanların torunları olan bizler rahat ve huzurluyuz" dedi.
Vali Coş, 5 Ocak Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunu 91. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında, bugün, milli mücadelenin kazanılmasında büyük rolü olan, Milli Mücadele ateşinin ilk yakıldığı, Adana'yı işgal etmek isteyen düşmanın defedildiği büyük kurtuluşun 91. yıldönümünü kutlamanın mutluluğu, gururu ve heyecanı içerisinde olduklarını ifade etti.
Büyük Atatürk'ün Milli mücadele yıllarında "Bende bu vekayiin (kurtuluş mücadelesinin) ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur" ifadesinin, zincire vurulmak istenen bir milletin bu zincirleri kırarak elde ettiği bağımsızlığın temellerinin de Adana'da atıldığının bir göstergesi olduğunu vurgulayan Coş, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Mücadelesi fikrinin filizlendiği yer olarak gösterdiği Adana, Kuva-yı Milliye ruhuyla, bağrından, Doğan Beyleri, Sinan Paşaları, Tufan Beyleri ve birçok yiğidi çıkartarak Anadolu'da bir destan yazmış, gösterdiği kahramanlıklarla bu bereketli toprakları düşman çizmelerine çiğnetmemiştir" dedi.
Vali Coş mesajında daha sonra şunlara yer verdi:
"Bundan tam 91 yıl önce al bayrağımıza kanının rengini veren, hakkı ödenemez vatan evlatlarının verdiği bu kutsal mücadele sonucu bugün bu kahramanların torunları olan bizler rahat ve huzurluyuz. Şanlı tarihimizde buna benzer nice zaferler kazanmış ve yaşanan sıkıntıları büyük bir dayanışma ve mücadele örneği göstererek atlatmasını bilmiş büyük Türk Milletinin evlatları olarak Milli Mücadele ve Kurtuluş Hareketini büyük bir gururla anmaktayız.
Her sayfası zaferle taçlandırılmış, şan ve şerefle dolu tarihimizde milli değerlerimiz uğruna atalarımızın gösterdiği büyük fedakarlık ve kahramanlıkların, geleceğimizin teminatı olan değerli gençlerimiz tarafından iyi bilinmesi ve öğrenilmesi suretiyle milletimizi ekonomi, ilim, fen, kültür, sanat, medeniyet alanlarında en ileriye taşıma görevini azimle, şevkle yapabilecek moral gücünü elde edebilmeleri mümkündür. Atalarının canı ve kanı pahasına milli değerler için verdiği mücadeleyi bu günkü gençlerimiz milli hedefimize ulaşmak için ter dökerek vermelidir.
Bu duygu ve düşüncelerle, vatanımızın kurtuluşu için hayatları pahasına kahramanca mücadele veren başta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyor, tüm Adanalıların 5 Ocak Kurtuluş Gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."
(ADN-Y)

04.01.2013 14:24:25 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT