1. HABERLER

  2. YEREL

  3. "adana Lobisi" İçin İlk Adım

"adana Lobisi" İçin İlk Adım

adana Lobisi İçin İlk Adım
A+A-

Adana'nın sorunları ve çözüm önerilerine yönelik "Adana Lobisi" oluşturulması amacıyla Adana Sanayi Odası (ADASO), Adana Ticaret Odası (ATO) ve Adana Ticaret Borsası (ATB) ev sahipliğinde düzenlenen

Adana'nın sorunları ve çözüm önerilerine yönelik "Adana Lobisi" oluşturulması amacıyla Adana Sanayi Odası (ADASO), Adana Ticaret Odası (ATO) ve Adana Ticaret Borsası (ATB) ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda Adana Valisi, Milletvekilleri, Belediye, Oda ve Borsa Başkanları biraraya geldi ve ilk adım atıldı.
Seyhan Oteli'nde düzenlenen toplantıya, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Adana Milletvekilleri Mehmet Necati Çetinkaya, Ümit Özgümüş, Seyfettin Yılmaz, Necdet Ünüvar, Ali Demirçalı, Ali Halaman, Fatoş Gürkan, Ali Küçükaydın ve Mehmet Şükrü Erdinç, Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Karataş Belediye Başkanı Fatih Balıkçı, Aladağ Belediye Başkanı Yusuf Baş, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Çukurova Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Hasan Fenercioğlu, Adana Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök, Adana Ticaret Odası Başkanı Ali Gizer. Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kazım Barışık, Adana Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütçü, Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Ali Duru, Kozan Ticaret Odası Başkanı Yaşar Çelen, Kozan Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çetin katıldı.
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, farklılıkların bir kenara bırakılması, birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu içerisinde yapıcı şekilde hareket edilmesi gerektiğini belirterek, "Adana'nın sorunlarını çözme konusunda tam bir mutabakat sergilenebilirse, ki burada bulunmamız bunun bir teyididir, meselelerin çözümünde büyük mesafe alacağımıza inanıyorum" dedi.
Odalar ve Borsalar adına konuşan ADASO Başkanı Sadi Sürenkök, Adana Lobisi'nin oluşturulması için "Önce Adana ve ortak payda Adana olsun" sloganlarıyla yola çıkıldığını ifade ederek, kentteki tüm kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinden destek beklediklerini söyledi.
Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Muhir Fisunoğlu'nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda, Adana Lobisi'nin eksikliğinin yıllardır hissedildiğini, bu konuda geç kalınmakla birlikte zaman geçirilmeden oluşturulmasının Adana için büyük yarar sağlayacağı belirtildi.
"Adana Lobisi"nin siyaset üstü bir yapıda oluşturulması gerektiğini vurgulayan konuşmacılar, hedeflerin somut bir şekilde belirlenmesi, valilik, belediye, oda ve borsalardan 7 kişilik komisyon kurularak çalışmaların yürütülmesi, üç ayda bir gündemli olarak toplanılması, acil olması halinde toplantının 3 ay beklenmeden gerçekleştirilmesi, gündem konularında ilgili kurum ve kuruluşlarından temsilci çağrılması konularında ortak görüş ifade ettiler.
(ADN-Y)

10.01.2013 13:56:14 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT