1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Adana Anavarza'daki kazı ve restore çalışmaları için start verildi

Adana Anavarza'daki kazı ve restore çalışmaları için start verildi

Adana Anavarza'daki kazı ve restore çalışmaları için start verildi
A+A-

Adana'da yapıan antik kazı çalışmalarında Anavarza'da kazı çalışmaları start aldı. ve Anavarza Antik Kenti'nde arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmalarına ilişkin geline aşam Adana'da bulunan antik kentteki çalışmaları 70 kişilik ekip yürütecek.

Adana'da yapılan antik kent kazılarında yapılan çalışmalarda Roma dönemine ait kazılarda Adana Çukurova üniversitesi FEN edebiyat fakültesince idare edilecek ve bu idarenin başkanlığını ise Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Fatih Gülşen başkanlığında yürütecek.Dilekkaya köyü yakınlarında bulunan Roma dönemine ait antik kentteki kazı devam ediyor.

 

Yardımcı doçent doktor Fatih Gülşen, gazetecilere yaptığı beyanatta kazı ve restorasyon çalışmalarını 50 işçi ve 20 teknik son sürat devam ettiğini dile getirdi.

Öğretim üyesi GÜlşen yapılan Antik kentte belgeleme ve taş planları çizimlerinin bittiğini ve Bu dönemki kazılarda 22,5 metre genişliğinde, 10,5 metre uzunluğundaki zafer takı ile 2 bin 700 metre uzunluğunda, 34 metre genişliğindeki sütunlu caddenin 250 metrelik bölümünün restorasyonunu yeniden yapma planındayız dedi.

Türkiye cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, iki hafta önce Anavarza'yı ziyaret etmiş, çalışmalar için 1 milyon lira ödenek ayrıldığını açıklamıştı.Antik kentte, kale, amfi tiyatro, tapınak, hamam ve kral mezarları bulunuyor.

 

antik-kent.jpg

 

A+A-

HABERE YORUM KAT