1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Acar'dan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlaması

Acar'dan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlaması

Acardan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlaması
A+A-

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüsnü Acar, yerel gazetelerin onur mücadelesi verdiğini söyledi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gün

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüsnü Acar, yerel gazetelerin onur mücadelesi verdiğini söyledi.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüsnü Acar, yazılı bir açıklama yaparak, coşku içinde kutlanması gereken anlamlı bir günde ne yazık ki buruk ve endişe yaşadıklarını söyledi.
Yerel gazetelerin günümüzde onur mücadelesi verdiklerini kaydeden Acar, şunları kaydetti:
"Bugün Kastamonu, merkezde 5 Tosya'da da 2 olmak üzere günlük 7, İnebolu'da 3, Araç'ta 2, Taşköprü ve Cide'de de 1'er olmak üzere 7 tane de haftalık, Çatalzeytin, Daday, Abana ve Şenpazar'da da 1'er olmak üzere 4 tane de 15 günlük ve aylık periyotta yayın yapan toplam 18 gazetemiz bulunuyor.
Bu gazetelerden bugün itibariyle günlük 6, haftalıklardan 6 tane olmak üzere toplam 12 gazetemiz resmi ilan almaktadır. 2010 yılında bir artış yapılmayan resmi ilan ücretleri 2011 yılında sütun santimi 7 lira 50 kuruşa, 2012 yılında yaklaşık yüzde 5 gibi bir orana tekabül eden 41 kuruş artırılarak sütun santimi 7 lira 91 kuruşa çıkarılmıştır.
Öte yandan gazetelerin masraflarını oluşturan kağıt, kalıp, film, kimyasallar, SSK primleri, elektrik, telefon gibi zorunlu giderler ise ortalama yüzde 12.5 ila yüzde 15 oranında artmıştır. Bu da demektir ki her gazete resmi ilanlara yapılan yüzde 5'lik artışa rağmen zorunlu giderleri olan yüzde 15 dolayındaki giderle karşılaştırıldığında her kalemde yüzde 10'luk bir eksiyle yaşama mücadelesi vermektedir.
Buna ilave olarak gazetelerin yaşaması için hayat suyu olan resmi ilanların Kamu İhale Yasası'nda getirilen yeni düzenlemelerle muslukları kısılmak suretiyle gazetelerin ömürleri azaltılmıştır.
Şimdi Kastamonu'da gazetelerin yıllar itibariyle almış olduğu resmi ilan toplam tutarlarına bakıldığında ilanların Kamu İhale Yasasından veya özelleştirilen kurumların kesilen ilanlarından dolayı her yıl yaşanan rakamlardaki düşüşler de haklılığımızı ortaya çıkaracaktır.
Kastamonu'da teşviğin kalkması ile de her gazete için aylık 3-4 bin, yıllık olarak da 40-50 bin lira sigorta primi artışına ilave olarak Basın İlan Kurumu kesintisi olan yüzde 15 de eklenildiğinde gazeteler ya sayfa azaltacak ya da personel tasarrufu yapmak zorunda kalacaklardır" diyerek hükümeti yerel gazetelerin yaşaması için yeni kaynaklar oluşturmaya ve resmi ilan ücretlerinde yeni bir iyileştirme yapmaya davet ederek, bütün meslektaşlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı"
(Vİ-OA-Y)

09.01.2013 17:06:16 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT