1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Abhaz Dışişlerinden Sakarya'ya Yatırım Daveti

Abhaz Dışişlerinden Sakarya'ya Yatırım Daveti

Abhaz Dışişlerinden Sakaryaya Yatırım Daveti
A+A-

Abhazya Dışişleri Bakan Yardımcısı İnar Gitsboı, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ile birlikte ziyaret ettiği SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul'u, Abhazya'ya davet etti. Abhazya'nın ya

Abhazya Dışişleri Bakan Yardımcısı İnar Gitsboı, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ile birlikte ziyaret ettiği SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul'u, Abhazya'ya davet etti. Abhazya'nın yatırıma açık bir ülke olduğunun altını çizen Bakan Yardımcısı Gitsboı, "Sakarya bizim kardeş şehrimiz. Kardeşlerimizi ülkemize yatırım yapmaya bekliyoruz" dedi.
2008 yılında bağımsızlıklarını ilan ettiklerini ve yavaş yavaş dünyaya açılmaya başladıklarını söyleyen Bakan Yardımcısı Gitsboı; "Türkiye'de önemli oranda Abhaz nüfusu yaşamaktadır. Bu nüfusun 500 bin civarında olduğu tahmin edilmekte. Geçen yılki ihracatımız 200 milyon dolar civarında. Abhazya yatırıma açık. Büyük yatırımcılara devlet destek veriyor" şeklinde konuştu.
3-4 yıl önce Sakarya'dan Abhazya'ya giden yardımı unutmadıklarının da altını çizen Gitsboı; "Burası bizim kardeş şehrimiz olmuştu. Abhazya küçük bir ülke, herkes birbirini tanır. Kardeş şehrimizin yardımı çok etkilemişti halkımızı. Halkımız kendine uzanan yardım elini asla unutmaz" dedi.
SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, ziyaretin kendisini memnun ettiğini belirterek, "Abhaz bizim ortak kültürümüz. Sizin yanınızda olmak bizim görevimiz. Sakarya'dan iş adamlarımız ile birlikte bir heyet oluşturup Abhazya'ya geliriz. Mevcut ticari hacmimizi nasıl arttırırız görüşürüz" dedi.
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası eski Meclis Başkanı olarak, SATSO'nun gönlünde özel bir yeri olduğunu söyleyen CHP Milletvekili Engin Özkoç, Abhaz Dışişleri Bakan Yardımcısı Gitsboı ile Valilik ve Büyükşehir Belediyesini de ziyaret edeceklerini söyledi.
(SC-İÇ)

12.02.2013 16:07:28 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT