1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ABD'ye Yılın İlk Çeyrek Şoku Ekonomiden!

ABD'ye Yılın İlk Çeyrek Şoku Ekonomiden!

ABD'ye Yılın İlk Çeyrek Şoku Ekonomiden!
A+A-

Yüksek beklentiler içinde olan ABD, ekonomik açıdan hayal kırıklığına uğradı. Yılın ilk çeyreğini yüzde 0,02 ile tamamlayan ABD ekonomisi çok zayıf bir performans sergiledi. ABD'nin ilk çeyrek beklentisi ise yüzde 1 artış yönündeydi fakat o rakamın 5 kat

Yüksek beklentiler içinde olan ABD, ekonomik açıdan hayal kırıklığına uğradı. Yılın ilk çeyreğini yüzde 0,02 ile tamamlayan ABD ekonomisi çok zayıf bir performans sergiledi. ABD'nin  ilk çeyrek beklentisi ise yüzde 1 artış yönündeydi fakat o rakamın 5 kat aşağısında bir sonuç alındı.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın bugün açıkladığı öncü verilere göre, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2015'in ilk çeyreğinde yüzde 0,2 arttı. Geçen yılın son çeyreğinde yüzde 2,2 olarak gerçekleşen büyüme verisine ilişkin ilk çeyrek beklentisi ise yüzde 1 artış yönündeydi. 

Hız kesen büyümede artan dış ticaret açığı ve azalan kamu harcamaları önemli rol oynadı. Verilere göre, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 4,5 artan ihracat, 2015'in ilk çeyreğinde yüzde 7,2 azaldı, ithalat ise yüzde 1,2 yükseldi. İlk çeyrekte federal hükümet harcamalarındaki artış yüzde 0,3 ile sınırlı kalırken, yerel yönetim harcamalarının yüzde 1,5 gerilediği bildirildi.

Veriler, ayrıca GSYH fiyat endeksinin yüzde 0,5 artış beklentisinin aksine yüzde 1,5 azaldığını ortaya koydu. Kişisel tüketim harcamaları (PCE) yüzde 1,9 ile beklentinin üzerinde artarken, değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek PCE fiyat endeksi de yüzde 0,9 artışla beklentinin hafif üzerinde gerçekleşti. 

Uzmanlar, hız kesen büyümeyi güçlenen dolar, düşen petrol fiyatları ve zayıf küresel ekonomiye dayandırırken, ekonominin yılın bundan sonraki döneminde toparlanacağı öngörüsünde bulunuyor.

ABD ekonomisi, geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,9 daraldıktan sonra ikinci ve üçüncü çeyrekte sırasıyla yüzde 4,6 ve yüzde 5 büyüyerek son 11 yılın rekorunu kırmıştı. 

Öte yandan, ABD Merkez Bankası (Fed) ise son açıkladığı projeksiyonlarla bu seneye ilişkin büyüme beklentisinin üst sınırını yüzde 3'den yüzde 2,7'ye çekmişti. 

Fed'in bugün sona erecek nisan ayı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının karar metninde yavaşlayan ekonomiye odaklanılması bekleniyor. FOMC kararları TSİ 21.00'de açıklanacak.  AA

A+A-

HABERE YORUM KAT