1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'ye görülmemiş tehdit

ABD'ye görülmemiş tehdit

ABD'ye görülmemiş tehdit
A+A-

ABD Kongresi'nde gündeme alınan bir tasarı ABD ile Suudi Arabistan arasında kriz yarattı.

SUUDİ ARABİSTAN'dan ABD'ye şok eden bir tehdit geldi. ABD Kongresi, Suudi Arabistan’ın 11 Eylül olaylarında rolü olduğunu vurgulayan yasa tasarısını gündemine aldı. Suudi Arabistan, yasa tasarısının  onaylanması halinde ABD'yi, dünyadaki dolar fiyatlarını düşürmekle tehdit etti. 

New York Times’ın haberine göre Kral Selman’ın dolar tehdidini içeren mesajını geçen ay Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel El-Zübeyir bizzat ABD yönetimine iletti. Suudi Arabistan eğer kongre yasayı geçirirse elindeki 750 milyar dolar değerindeki FED tahvilleri ve bonoları satmakla Amerika Birleşik Devletleri’ni tehdit ediyor.

EKONOMİSTLER ZOR BULUYOR
Ekonomistler ise Suudi Arabistan’ın bu yolu izlemesinin zor olduğunu ifade ediyor. Öte yandan Suudi’lerin bu hamleyi yapmadan önce ABD’nin ülkedeki Suudi Arabistan varlıklarını durdurması da gündemde. Başkan Obama’nın yasanın kongreden geçmemesi için lobi faaliyetlerinde bulunduğu iddia ediliyor.

MAĞDURLAR İSYANDA
11 Eylül saldırı sırasında Dünya Ticaret Merkezi’nde bulunan kocasını kaybeden Mindy Kleinberg, “Hükümetimizin böyle bir olayda Suudi Arabistan’a arka çıkmasını düşünmek bile hayret verici” açıklamasında bulundu. ABD Başkanı Barack Obamaönümüzdeki çarşamba günü Riyad’a giderek Kral Selman ile bir araya gelecek.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT