1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Abdullah Öcalan'ın Sekreterya İsteğinde Sıcak Gelişme !

Abdullah Öcalan'ın Sekreterya İsteğinde Sıcak Gelişme !

Abdullah Öcalan'ın Sekreterya İsteğinde Sıcak Gelişme !
A+A-

Abdullah Öcalan'ın sekreterya isteği ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Belli bir süre önce ortaya atılan bu iddia ile ilgili Hükümet ve HDP kanadı çok farklı açıklamalar yapmıştı. Bugün yapılan görüşmede sekreterya konusu netleşti. Ayrıca Hasta tutsaklarla

TBMM'de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşen HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

0i0ii0.jpg

 

Adalet Bakanı Bozdağ ile yaklaşık bir saatlik bir görüşme gerçekleştirdiklerinin belirten Buldan, "Görüşmemizin ana başlıkları adaya gidiş talebimizin yenilenmesi ve hasta tutsaklar meselesi ve cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ile ilgili sorunlar. Ada talebimizi ilettik ve en kısa zamanda gidilmesi gerektiğini ve beklentiler olduğunu ifade ettik. Hasta tutuklular meselesinin siyasi bir mesele olmadığın ve hasta tutukluların bir an önce serbest bırakılmasını ifade ettik. Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini konuştuk" dedi.

 

 


Buldan, "Sayın Bakan Bozdağ'ın ifade ettiği adaya gidişle ilgili bir engelin olmadığı ve en kısa zamanda bir tarih verileceğini söyledi. Hasta tutsaklarla ile ilgili önemli çalışmalarını olduğunu ve yasal düzenlemelerin ardından hasta tutukluların tahliyesi için yasa çıkacağını ifade etti" şeklinde konuştu.

 


“Heyetin genişletilmesiyle ilgili bir görüşmeniz oldu mu” sorusu üzerine Buldan, heyetin genişletilmesi konusunu görüşmediklerini ifade etti. “Sekreterya için bir görüşme oldu mu” sorusuna Buldan, "5 mahkum sayın Öcalan'a sekreterlik de yapacak. Bu arkadaşlar her konuda Öcalan'a yardımcı olacak. İsimler daha önce verilmişti. Onların olup olmayacağı yönünde bir bilgimiz yok. Biz bu hafta sonu İmralı'ya gitmeyi bekliyoruz. Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, kendisi bize geri döneceğini bildirdi. Net tarih vermedi" yanıtını verdi.

A+A-

HABERE YORUM KAT