1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Abdullah Gül, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na İfade Verdi

Abdullah Gül, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na İfade Verdi

Abdullah Gül, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na İfade Verdi
A+A-

Abdullah Gül, kamuoyunda Refah Partisi dönemine ait ‘kayıp trilyon’ davası olarak bilinen dosya bağlamında dün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade verdi.


11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görev süresinin bitmesini takiben Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı dokunulmazlıkları nedeniyle işlem görmeyen hakkındaki davanın sonuçlandırılması için gerekli muamelenin yapılmasını istemişti.


Başsavcılığın ilgili dosyayı tekemmül ettirmek maksadıyla hukuki usuller çerçevesinde ifadeye davet etmesi neticesinde Abdullah Gül dün savcılığa giderek ifadesi verdi.

“Hukuk devleti budur, kimse imtiyazlı değildir, herkes gider ifade verir, suç var mı, yok mu diye karar verme yetkisi yargıya aittir” ifadelerini kullanan Gül, “Olay tarihi itibariyle Refah Partisi’nin dış ilişkilerden sorumlu Genel Başkanı Yardımcısı sıfatını taşıdığını, esasen parasal hiçbir konuda hak, yetki ve sorumluluğu bulunmadığını; bununla birlikte davada adı geçen herkesin ifadesinin alınmış olması ve hukuka duyduğu saygı çerçevesinde ifade vermeye geldiğini” kaydetti.

‘Kayıp trilyon’ davasına bakan Ağır Ceza Mahkemesi’nin, kendisi gibi ilgisiz bütün parti yetkilileri hakkında ve özellikle de Refah Partisi’nin bu konularla ilgili Genel Muhasibi hakkında bile beraat kararı verdiğini hatırlatan Gül, “Hukukun tüm koşullarıyla eksiksiz ve kusursuz olarak işlemesi, hiçbir konuda en küçük bir kuşkunun hiçbir taraf için kalmaması maksadıyla bizzat ifade verdiğini” belirterek, bu işlemin tamamlanmasından ötürü duyduğu memnuniyeti ifade etti. (DHA)

A+A-

HABERE YORUM KAT