1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Abd'nin Türkiye Büyükelçisi'nden Terör Saldırısıyla İlgili Açıklama

Abd'nin Türkiye Büyükelçisi'nden Terör Saldırısıyla İlgili Açıklama

Abdnin Türkiye Büyükelçisinden Terör Saldırısıyla İlgili Açıklama
A+A-

ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Francis J. Ricciardone, 1 Şubat'ta gerçekleşen terör saldırısı sonrası gelen başsağlığı ve destekler için minnettar olduklarını söyledi. ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Fran

ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Francis J. Ricciardone, 1 Şubat'ta gerçekleşen terör saldırısı sonrası gelen başsağlığı ve destekler için minnettar olduklarını söyledi.
ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Francis J. Ricciardone, saldırıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Amerikan büyükelçiliğinin tüm çalışanları olarak, 1 Şubat'ta gerçekleşen terör saldırısı sonrası, Türk hükümeti liderleri ve yetkilileri, Meclis Başkanı ve milletvekilleri, Türk halkı, sivil toplum ile Türkiye ve ötesindeki dostlarımızdan gelen başsağlığı ve destek için minnettarız. Ortak üzüntüleri paylaştığımız bu tür zamanlarda, dostluğunuza ve dayanışmanıza derinden değer veriyoruz. Özellikle Türk polisine ve diğer güvenlik yetkililerine, bizi her gün korudukları için teşekkür ediyoruz" denildi.
Açıklamada, "Misyondaki ailemizin cesur bir Türk üyesini kaybettik. Bizim için her gün nöbet tutan, yetenekli ve görevine bağlı, elçilikte çalışan Türk ve Amerikalıları korurken hayatını kaybeden kahraman Mustafa Akarsu'ya hepimiz derinden şükran duyuyoruz. Onun üstün fedakârlığını asla unutmayacağız. Cesaretini ve Türkiye ile Türk-Amerikan dostluğuna hizmetini saygıyla selamlıyoruz. Ailesinin acısını yürekten paylaşıyoruz.
Kaybettiğimiz meslektaşımız Mustafa Akarsu'nun onuruna, ABD Elçiliği ve Türkiye'deki diğer konsolosluklarımızdaki bayrakların, 6 Şubat Çarşamba güneş batımına kadar yarıya indirilmesi talimatını verdim. Pazartesi günü öğleden sonra saat 1.13'te, fedakârlığından tam 72 saat sonra, Mustafa Bey'in anısına bir dakikalık saygı duruşu gerçekleşecektir.
ABD ve Türkiye, hem ayrı ayrı, hem de birlikte, terör yüzünden ağır acılar çekti. Bu tür olaylar sadece terörü yenmek ve yıkmaya çalıştıkları hukuk kaidesini güçlendirmek için ortak irademizi sağlamlaştırıyor. Teröre asla boyun eğmeyeceğiz ve birlikte bu sorunun üstesinden geleceğiz" ifadelerine yer verildi.
Açıklamada, ABD Büyükelçiliği'nin, yarın normal hizmetleriyle açık olacağı kaydedildi.
(ÖK-ÖK-Y)

03.02.2013 21:41:49 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT