1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'li 88 İsmin Mektup Sırrı Çözüldü

ABD'li 88 İsmin Mektup Sırrı Çözüldü

ABD'li 88 İsmin Mektup Sırrı Çözüldü
A+A-

ABD'li kongre üyelerinin, Gülen'e ait vakıflar tarafından tatile götürüldüğü ortaya çıktı. 26 isim için 250 bin dolar harcandı.


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'e yollanan, altında 88 kongre üyesinin imzası bulunan 'Türkiye karşıtı' mektubun sırrı çözüldü. Türkiye'de medyaya baskı yapıldığı savunulan ve Kerry'i harekete geçmeye çağıran mektuba imza koyanlardan 43'ünün Paralel Yapı tarafından bağışlarla desteklendiği ve gezilere götürüldüğü ortaya çıktı.


YA GEZİ YA PARA
Takvim'in ulaştığı bilgilere göre, o mektubun ana sponsoru Cumhuriyetçi Matt Salmon'ın da aralarında bulunduğu 26 vekil Türkiye'ye getirildi. Kültürlerarası Diyalog Vakfı, Türk- Amerikan İttifakı, Ortadoğu Türk- Amerikan Federasyonu gibi organizasyonları kullanan Paralel Yapı, propagandalarını yaptıkları bu geziler için 250 bin doların üzerinde harcama yaptı. Matt Salmon, Emanuel Cleaver, Bobby Rush, Danny Davis, Henry Cuellar, Dan Lipinski, Jackie Speier, G.K. Butterfield, Lacy Clay, Sheila Jackson Lee, Luis Gutierrez, Brett Guthrie, Bill Johnson, Paul Gosar, Filemon Vela, Jim Bridenstine, Cedric Richmond, George Holding, John J. Duncan, Dan Kildee, Mo Brooks, Grace Napolitano, Mike Honda, Rauacutel Grijalva, Zoe Lofgren, Darrell Issa'nın davet edildiği gezilere bazı vekiller kendi yerlerine yardımcılarını gönderdi.


ABD Federal Seçim Komisyonu'nun raporuna göre ise mektubu imzalayan 25 milletvekiline Paralel Yapı'ya yakın kişiler tarafından toplam 241 bin dolar harcandı. Bu isimler arasında Teksas'tan Demokrat milletvekili Henry Cueallar'a 2 yılda 43 bin 500 dolar, aynı eyaletten Demokrat Al Green'e 46 bin dolar ve Demokrat Sheila Jackson Lee'ye 23 bin dolar verildi.


İSRAİL LOBİSİNİN DESTEĞİ VAR
Geziye götürülmeyen ve bağış verilmeyen kişilerse İsrail ve Ermeni lobisinin desteği alınarak ikna edildi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT