1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AB'den vize yorumu

AB'den vize yorumu

AB'den vize yorumu
A+A-

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber, Türkiye ile AB arasında, vize serbestisi ve geri kabul anlaşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bir grup gazeteciyle öğle yemeğinde bir araya gelerek AB ile yaşanan süreci değerlendiren AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber, umutsuz konuştu.

Haber, sürecin tıkanmasına gerekçe olaraksa, Türkiye’deki terör yasalarını işaret etti. Türkiye’de terör tanımının çok geniş olduğunu ileri süren Haber, “Türkiye’de terör eylemleri nedeniyle hakkında soruşturma açılan birinin faaliyetleri, Avrupa’da fikir özgürlüğü olarak görülebiliyor. Bu kişi gelip iltica başvurusunda bulunup iltica hakkı alabilecektir” dedi.

VİZE YORUMU: OLMUŞA ÖLMÜŞE ÇARE YOK!
 Vize serbestisi konusunun mülteci kriziyle ortaya çıkmadığını, bu “vizyoner” bakış açısının sonucu olarak anlaşmanın Ekim 2013’te imzalandığını hatırlatan Haber, “AB’nin vize politikaları ile Türkiye’nin vize politikalarının uyumlaştırılmasının sonucudur” diye konuştu. Haber, gelinen süreci, “Türk gibi başlamak, Alman gibi bitirmek diye bir özdeyiş vardır. Burada Alman gibi başlandı ama bitişi Türk gibi oluyor. Yapacak bir şey yok. Olmuşla ölmüşe çare yok” sözleriyle değerlendirdi.

‘AİHM’E BAŞVURULARI PATLATABİLİR’
Haber, kriterler arasında yer alan kişisel verilerin paylaşımı konusunda, “Vize serbestisi hayata geçerse suçlular ve birtakım kişilerle ilgili verilerin paylaşımı söz konusu olacak. Diyelim ki biz ‘suçlu’ diyerek aslında suçsuz biriyle ilgili Türk makamlarıyla veri paylaştık ve Türk hükümeti bunu kamuya mal etti. Bu kişi dönüp bize ve AİHM’ye başvuracaktır” diye konuştu.

EGE'DE GEÇİŞLER YÜZDE 90 AZALDI
Türkiye ile AB arasında vize serbestisi konusunda tartışmalar sürerken, AB kurumlarından Türkiye’nin anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmesine dair övgüler sürüyor. AB sınır polisi FRONTEX, 20 Mart’ta yürürlüğe giren AB-Türkiye anlaşmasının ardından Ege’de sığınmacı akınının yüzde 90 azaldığını duyurdu. FRONTEX’e göre nisan ayında 2 bin 700 kişi Ege’deki Yunan adalarına ulaştı. Bu rakam mart ayı rakallarına göre yüzde 90 azalmaya işaret ediyor. Aynı dönemde İtalya’ya ulaşan sığınmacı sayısı ise 8 bin 370 oldu.

ALMANYA'YA HER YER "GÜVENLİ"
Almanya Federal Parlamentosu; Fas, Cezayir ve Tunus’u “güvenli ülke” statüsüne alan bir yasa tasarısını kabul etti. Böylece bu ülkeden gelen sığınmacıların mültecilik başvurularının önü kesilmiş oldu. Almanya’da mültecilik başvurusunda bulunan bu 3 ülke vatandaşlarının sınır dışı işlemleri de hızlanacak. Almanya’da 1.1 milyon kişi mültecilik başvurusunun kabulünü bekliyor.

A+A-

HABERE YORUM KAT