1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD’den Esad’a yanıt

ABD’den Esad’a yanıt

ABD’den Esad’a yanıt
A+A-

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, Fransız haber ajansı AFP’ye verdiği demeçe, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner yanıt verdi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, Fransız haber ajansı AFP’ye verdiği demeçte, 'Tüm ülkeyi geri almaya kararlı olduğu, ordusunun bunu tereddütsüz deneyeceği, ancak bölgesel aktörlerin işin içinde olması nedeniyle bunun zaman alacağı ve ağır bir bedeli olacağı' şeklindeki açıklamalarına karşı ABD’den, “Esad gerçekleri görmüyor" değerlendirmesi geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Esad’ın verdiği demeç ile ilgili soruya verdiği yanıtta, “Esad, Suriye’de sorunun askeri yolla çözüleceğini düşünüyorsa, gerçekleri görmüyor. Suriye rejimi savaşmayı sürdürürse, daha çok kan akar, daha çok sıkıntı ortaya çıkar. Karşı tarafların daha da sert pozisyonlar almasına yol açar” dedi.

ABD ve koalisyon güçlerinin Suriye’de yaşanan krizi aşmak için çabaladığını belirten Toner, Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun rehberliğinde laik, bütün ve barış içinde olan bir Suriye için çalışmaların sürdürüleceğini söyledi.

“Gazetecilere yönelik saldırılar hiçbir zaman kabul edilemez”

Toner, Yeni Akit ve Yeni Şafak gazetelerine düzenlenen saldırılar ile ilgili soruyu da, “Gazetecilere yönelik saldırılar hiçbir zaman kabul edilemez. Özgür, çeşitliliği olan basın, demokratik toplumlar için temel öğelerdir. Yeni Akit ve Yeni Şafak’ın, misilleme korkusu olmadan, basılma, haber yapma haklarını, gazetecilerin haklarını korumak zorundayız. Yetkilileri olayı derinlemesine araştırma ve failleri Türk hukukuna göre yargılamaları için göreve çağırıyoruz” diye yanıtladı. (DHA)

A+A-

HABERE YORUM KAT