1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD’de ön seçimler başladı

ABD’de ön seçimler başladı

ABD’de ön seçimler başladı
A+A-

ABD'de başkanlık seçimlerine hangi adayların katılacağı ön seçimlerle belirleniyor. Iowa Eyaleti'ndeki ilk ön seçimle başkan adayını belirleme süreci de resmen başlamış oldu.

Lowa eyaleti nüfus bakımından ABD’nin en sakin bölgesi. Ancak siyasi açıdan etkisi oldukça büyük. Zira seçimlerde ipi göğüsleyecek adaylarla ilgili ilk ipuçlarını burada yaşayanlar veriyor.

Aday adayları da Iowa’da aylardır adeta cirit atıyor. Saman yığınlarının üzerine tırmanıp, basına poz veriyorlar, çocukları kucaklayıp kameralara gülümsüyorlar. Mısır üreticilerinin sorunlarına kulak verip, vaatlerini sıralıyorlar. Aday adayları bu bölgeyi son derece önemsiyor. Öyle ki Cumhuriyetçilerin renkli aday adaylarından Donald Trump, seçim çalışması için geldiği eyaletten aynı gün dönmek yerine, bir otelde gecelemeyi tercih etmişti. Zira ön seçimlerin kaderi bir şekilde burada yazılıyor. İlk ön seçim Iowa’da yapılıyor. Aylardır verilen vaatlerin ilk meyvesini de siyasetçiler burada topluyor. Şimdi herkes merakla sonucu bekliyor. Şu ana kadar sürdürülen kampanyalarda oluşan izlenime göre Cumhuriyetçi aday adayı Donald Trump önde. Demokratlarda ise partinin solunda yer alan Bernie Sanders, Hillary Clinton’a yakın bir mesafede yarışı götürüyor. Kendini Demokratik sosyalist olarak tanımlayan Sanders’ın politikaları İskandinav ülkelerindeki sosyal demokratlara benzetiliyor.

Anketler Clinton’u işaret ediyor

“Bernie için değil sadece. Aslında daha çok Hillary Clinton’a yönelik bir güvensizlik.” Bu sözler News Radio Des Moines’dan Simon Conway’e ait. Ancak anketler eski Dışişleri Bakanı Clinton’un şansının oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Muhafazakar Iowa’da solcu bir adayın şansı daha zor. Cumhuriyetçilerde durum daha karışık. 11 aday adayından ikisinin şansı olduğu söyleniyor. Yarış, Ted Cruz ve Donald Trump arasında geçeceğe benziyor.

Trump hakarette sınır tanımayan bir siyasetçi. Özellikle kadınları ve yabancıları hedef alıyor. Beğenmediği kadın sunucuların televizyon programlarına katılmıyor. Kaprislerine halkın verdiği tepki Iowa’da ölçülecek. Özellikle de partililerin tutumları. Çünkü burada doğrudan aktif parti üyeleri ön seçimlere katılabiliyor.

Radyo programları yapımcısı Conway, Trump’ın televizyon programını iptal ederek, eski askerlerle görüşmesinin özellikle partililerde olumlu bir etki bıraktığını savunuyor.

Dindar Cruz’un şansı var

Muhafazakar Iowalılar aynı zamanda dindar olarak tanınıyorlar. Dini duygularını sürekli dışarıya vuran aday adayı Ted Cruz için bu durum avantajlı olabilir. Cruz halkın silahlanmasını destekliyor. Eşcinsel evliliğe karşı çıkıyor. Obama’nın sağlık reformunu ise rafa kaldıracağını söylüyor.

Ancak burada halkın sorunları başka. Ekonomik kaygılar var. Yasa dışı göç korkusu gittikçe büyüyor. Halkın başkentteki siyasetçilere güveni azalıyor. Şimdi 250.000 parti üyesi ileride kime güveneceklerine karar verecek. ABD halkı ilk ön seçimlerden çıkan sonucu yarın öğrenecek. (Deutsche Welle Türkçe, ZETE) (Fotoğraf: AP/J. David Ake)

A+A-

HABERE YORUM KAT