1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'de Devasal Olaylar! OHAL İlan edildi

ABD'de Devasal Olaylar! OHAL İlan edildi

ABD'de Devasal Olaylar! OHAL İlan edildi
A+A-

ABD'de çıkan olaylar hız kesmeden devam ediyor. Çıkan olayları kontrol almak isteyen Hükümet her akşam 10 ila sabah 5 arasında sokağa çıkma yasağı ilan etti. Maryland Valisi Larry Hogan, eyalette 'olağanüstü durum' ilan edip, muhafızları devreye soktu. AB

ABD'de çıkan olaylar hız kesmeden devam ediyor. Çıkan olayları kontrol almak isteyen Hükümet her akşam 10 ila sabah 5 arasında sokağa çıkma yasağı ilan etti. Maryland Valisi Larry Hogan, eyalette 'olağanüstü durum' ilan edip, muhafızları devreye soktu. ABD'de çıkan olaylarda yaralı sayısı artarken olayların çok daha büyüyeceği tahmin ediliyor.

ABD'nin Maryland eyaletine bağlı Baltimore kentinde, polis şiddeti sonucunda yaşamını yitiren 25 yaşındaki siyahi genç Freddie Gray'in cenaze töreninden sonra olaylar çıktı. Gray'in gözaltına alındığı bölgede öğleden sonra lise öğrencilerinin çoğunluğu oluşturduğu grupla polis arasında çıkan çatışmada, protestocular polise taş, tuğla ve şişeler fırlattı. Kentte şiddet olayları, akşam saatlerinde ise büyüyerek, kontrolden çıktı. Polis şiddetini protesto eden göstericiler, işyerlerini yağmalayıp, ateşe verdi. Gösterilerde polis ve sivil kişilerin araçları da tahrip edilip ateşe verildi.

Olayların ardından Maryland Valisi Larry Hogan, eyalette 'olağanüstü durum' ilan edip, olayların son bulması için Ulusal Muhafızları devreye sokarken, Baltimore Belediye Başkanı Stephanie Rawlings-Blake ise kentte Salı gününden başlamak üzere, akşam 22.00 ile sabah 05.00 arasında, bir hafta boyunca sokağa çıkma yasağı ilan etti.

A+A-

HABERE YORUM KAT