1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Abdal Musa Lokması İlgi Gördü

Abdal Musa Lokması İlgi Gördü

Abdal Musa Lokması İlgi Gördü
A+A-

Malatya'da düzenlenen Abdal Musa Lokması ilgi görürken, konuşmacılar birlik ve beraberlik mesajları verdi. Hacı Bektaş Kültür Merkezi Vakfı'nın, vakıf binasında gerçekleştirdiği Abdal Musa Lokması

Malatya'da düzenlenen Abdal Musa Lokması ilgi görürken, konuşmacılar birlik ve beraberlik mesajları verdi.
Hacı Bektaş Kültür Merkezi Vakfı'nın, vakıf binasında gerçekleştirdiği Abdal Musa Lokması programına, Vali Vasip Şahin, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık ve Cemal Akın, CHP Malatya milletvekili Veli Ağbaba, Emniyet Müdürü Mustafa Aygün, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cemil Çelik, Müftü Hacı Yusuf Gül, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan Kaya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Erkoç, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Şevket Keskin, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman, CEM Vakfı Başkanı Eşref Doğan, AK Parti il başkanı Bülent Tüfenkçi, CHP il başkanı Enver Kiraz, bazı dernek, sendika ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile kalabalık topluluk katıldı. Semah gösterisi ile başlayan programda konuşmalar da gerçekleştirildi. İlk olarak konuşan Hacı Bektaş Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Hasan Meşeli, Abdal Musa hakkında bilgi aktarıp, "İslam'ın manevi tesisini yapan, Ehli Beyt sevgisini Anadolu insanlarına aşılayan Abdal Musa, önemli bir şahsiyettir" dedi. Meşeli, vakıflarının faaliyetlerinden de söz edip, 6 kurs açtıklarını ve birçok öğrenciye burs verdiklerini bildirdi. Meşeli, vakıflarına maddi ve manevi yardımda bulunanlara de teşekkür etti.
CEM Vakfı Başkanı Eşref Doğan ise, "İslam İnancını Anadolu'da yaygınlaştıranları minnetle anıyoruz" diyerek, "Allah sevgisini ve peygamber ve Ehli Beytin sevgisini taşıyanların başında seyit aileleri gelir" dedi.
Müftü Hacı Yusuf Gül de, "Sakın birbirinizle çekişen, tefrikaya düşenlerden olmayın. Güveniniz devletiniz gider. Sabredin. Allah sabredenlerle beraberdir" ayetini hatırlatıp, "Bir, iri ve diri olalım" diyen Hacı Bektaş Veli'nin sözlerini dile getirdi.
Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, "Osmanlı'nın kuruluş yıllarında yaşamış bu zatları iyi anlamalıyız" diyerek, belediye olarak şehrin imarının yanı sıra gönüllerin imarı için çalışanlara da maddi ve manevi destek verdiklerini bildirdi.
Vali Vasip Şahin de, "Abdal Musa, Hacı Bektaş Veli gibi Anadolu'nun İslamlaşmasında önemli fonksiyon inşa eden önemli büyüklerimizden biridir" diyerek, "Ortak paydamız, ağacı birlikte beslemektir" dedi.
"Asgari ihtilafta patanaj yapmaya gerek yoktur" diyen Vali Şahin, "Büyük faydalardan sonra bir takım ihtilaflar varsa, ihtilaf içinde tartışıyor isek, o aslında hakikatın kıvılcımlarını ortaya çıkarma amaçlıdır. Bunun ötesinde başka hiçbir anlamı ve amacı yoktur ve olmamalıdır" şeklinde konuştu.
Konuşmalardan sonra, vakfa maddi ve manevi destek veren, Vali Vasip Şahin, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Emniyet Müdürü Mustafa Aygün, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cemil Çelik, Müftü Hacı Yusuf Gül, Turgut Özal tıp merkezi karaciğer nakli Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Sezai Yılmaz, Esenlik Şirketi Genel müdürü Hulusi Boyraz'a plaket verildi.
Plaket töreninden sonra davetlilere lokma (etli pilav) ikram edildi.
(NA-AŞ-Y)

27.01.2013 17:52:12 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT