1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ABD ve YPG kritik bölge için anlaştı!

ABD ve YPG kritik bölge için anlaştı!

ABD ve YPG kritik bölge için anlaştı!
A+A-

PYD kaynakları IŞİD'in elindeki Menbic ve Cerablus’un alınması için ABD ile YPG'nin anlaşmaya vardığını iddia etti.

Basnews’e açıklamalarda bulanan ve adının açıklanmasını istemeyen Rojava yönetiminden üst düzey bir yetkili, “Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) başat gücü olan YPG ile ABD’den üst düzey bir heyet, Kobanê’de yaptıkları görüşmede, Fırat’ın batısındaki bölgelerin IŞİD’in elinden kurtarılması konusunda anlaştı’’ dedi.

Türkiye’nin hassasiyeti nedeniyle QSD güçlerinin Azez’e yaklaşmayacağını vurgulayan yetkili,“ABD ve Türkiye, QSD güçlerinin Azez’e yaklaşmaması şartıyla Menbic ve Cerablus’un IŞİD’in elinden kurtarılması konusunda anlaştı. Azez, Suriyeli muhaliflerinin elinde kalacak’’ şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 31 Mart’ta ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmeye ilişkin olarak,"DAİŞ'e karşı yürütülen mücadelede Rakka, Menbic, Cerablus bu hat üzerinde neler yapabiliriz, bununla ilgili de hem istihbarat birimlerinin hem askerlerin yürüttüğü çalışmaların devam ettirilmesi konusu özellikle ifade edilmiştir. Ayrıca Türkiye’nin PYD hakkındaki hassasiyetleri gündeme geldi’’ açıklamasında bulunmuştu.

ABD, AZEZ'İN ALINMASINA İZİN VERMİYOR
Geçtiğimiz hafta Basnews’e konuşan üst düzey bir QSD yetkilisi, “ABD, güçlerimizin Azez’e yaklaşmasına müsaade etmiyor çünkü bu bölge Suriyeli muhalif güçlerin kontrolünde. Ancak ABD, koalisyon uçaklarının da desteğiyle Menbic ve Cerablus’un QSD tarafından kurtarılmasını istiyor’’ demişti.

OPERASYONA BİNLERCE QSD'Lİ KATILACAK
Rojava yönetimi yetkilisi, Menbic ve Cerablus’un IŞİD’den kurtarılmasına yönelik QSD güçlerinin büyük bir operasyon hazırlığı içerisinde olduğunu da ileri sürerek, ‘‘Bu operasyona binlerce QSD savaşçısı katılacak. Operasyona koalisyon uçakları da havadan destek verecek’’ dedi.

"ARAP AŞİRETLERİ DESTEK VERECEK"
Menbic ve Cerablus’taki Arap aşiretlerinin de sözkonusu operasyona destek vereceklerini açıkladıklarını aktaran yetkili, ‘‘Arap aşiretleri, IŞİD’in uygulamalarından büyük bir rahatsızlık duyuyor’’ dedi.

Türkiye’nin, YPG’nin Fırat’ın batısına geçmemesi konusundaki tüm hassasiyetlerine rağmen QSD güçleri, Minbic’e 12 km, Kobanê’ye ise 35 km uzaklıktaki Tişrîn Barajı’nın kontrolünü sağlamıştı.QSD Güçleri, Minbic’e sadece 7 km mesafede bulunuyor.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT