1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ABD-Rusya anlaştı!

ABD-Rusya anlaştı!

ABD-Rusya anlaştı!
A+A-

ABD ve Rusya Suriye'de uygulanması planlanan ateşkesin tarihinde anlaştı. Batılı kaynaklara göre göre ateşkes 5 gün sonra, 27 Şubat tarihinde başlayacak. El Nusra ve IŞİD anlaşmanın dışında yer alıyor.

Rusya ve ABD'den de konuyla ilgili resmi açıklama geldi. Yapılan ortak açıklamada ateşkesin 27 Şubat'ta başlayacağı doğrulanırken anlaşmanın El Nusra ve IŞİD'i kapsamadığının altı çizildi. Suriye'de savaşan taraflar ateşkese uyup uymayacaklarını 26 Şubat saat 12.00'ye kadar açıklama zorunda...

DİKKAT ÇEKEN DETAY

Anlaşmada dikkat çeken bir de detay yer alıyor. Ateşkese göre, anlaşma süresince koalisyon ve Rusya; IŞİD, El Nusra ve diğer "terörist olarak kabul edilen gruplara" karşı hava operasyonlarına devam edecek. Rusya Suriye'de şu ana kadar düzenlediği hava operasyonlarında siviller de dahil olmak üzere çok sayıda hedefi vurmuştu. Bu saldırılardan sonra özellikle ABD tarafından Rusya'ya tepki gösterilmiş ve operasyonların "IŞİD'i vurması" konusunda uyarı yapılmıştı.

JOHN KERRY'DEN ÇAĞRI

Ortak açıklamadan sonra ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den Suriye'deki savaşan taraflara çağrı yapıldı. Kerry, ateşkese "tamamen uyulması" çağrısında bulundu.

PUTIN'DEN İLK AÇIKLAMA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ateşkes anlaşması hakkında açıklamada bulundu. Putin anlaşmayı, "kan dökülmesine engel olabilecek gerçek bir adım" olarak nitelendirdi. 

A+A-

HABERE YORUM KAT