1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD eğit-donat programını yeniden başlattı

ABD eğit-donat programını yeniden başlattı

ABD eğit-donat programını yeniden başlattı
A+A-

ABD, IŞİD’e karşı mücadele kapsamında bir grup Suriyeli muhalifin eğitilmesi için yürüttüğü, ancak geçen yıl ara verdiği eğit-donat programını yeniden başlatıldığını açıkladı.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü Amerikalı Albay Steve Warren, Pentagon’daki gazetecilerin sorularını Bağdat’tan video konferans yoluyla yanıtladı.

Sputnik’in haberine göre, Warren, daha önce de denenen ancak ara verildiği açıklanan eğit-donat programının yenisi kapsamında onlarca Suriyeli muhalif savaşçıya bugünlerde eğitim verildiğini söyledi.

Eğitimin nerede ve kimlere verildiği hakkında ayrıntı paylaşmayan Warren, ‘grubun nispeten küçük’ olduğunu söylemekle yetindi.

Warren, yeni program çerçevesinde muhalif gruplara topluca eğitim verilmediğini, her birlikten birkaç kişinin eğitime alınıp tekrar birliklerine gönderileceğini, böylece diğerlerinin eğitim almış kişiden faydalanacağını belirtti.

Warren, “Eğer program işe yararsa daha fazlasını düzenleyeceğiz. İşe yaramazsa yeniden değiştireceğiz” derken, programın henüz hiçbir mezun vermediğini de aktardı.

Başarılı olmadığı için durdurulmuştu

ABD Savunma Bakanlığı, geçen yıl 500 milyon dolar bütçe ayırarak IŞİD ile mücadelede ılımlı Suriyeli muhalifler için eğit-donat programına başlamıştı.

Programın Ekim 2015’te başarılı olmadığı için durdurulduğu açıklanmıştı.

ABD Merkez Kuvvet Komutanlığı’nın (CENTCOM) başındaki General Lloyd Austin, eğit-donat programı için seçilen kişilerden yalnızca dört ya da beşinin Suriye’de IŞİD’e karşı savaştığını açıklamıştı.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, yaklaşık bir ay önce Kongre’deki bir oturumda yaptığı konuşmada, programın devam ettirileceğini söylemişti.

A+A-

HABERE YORUM KAT