1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ABD: Araştırma yapacağız

ABD: Araştırma yapacağız

ABD: Araştırma yapacağız
A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, Kirby, 49 gündür kendisinden haber alınamayan Hurşit Külter için araştırma yapacaklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, 27 Mayıs’tan bu yana kendisinden haber alınamayan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter için araştırma yapacaklarını söyledi.

Kirby, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komisyonu’nun bölgede yapacağı araştırmaya hükümet tarafından izin verilmediğini hatırlatarak, “BM ve diğer sivil toplum kuruluşlarının bu bölgeye ulaşımlarını sağlayarak nelerin meydana geldiğini rapor altına almalarını talep ediyoruz” dedi.

“Rapor altına almalarını talep ediyoruz”

Haberdar’dan İlhan Tanır’ın haberine göre, Kirby şunları söyledi:

“BM’nin İnsan Hakları Komisyonu başkanının bir BM ekibinin Türkiye’nin güneydoğusunda askeri operasyon sırasında güvenlik güçlerinin kentlerde işlediği potansiyel insan hakları ihlallerinin değerlendirmesini yapmak için mektupla izin talebine Türk hükümetinin cevap vermediği haberlerinin farkındayız.

“Biz Türk hükümetinden Cizre ve diğer şehirlerdeki sivil ölümler ve sivillere ait yapıların yıkımları hakkında etkili bir soruşturmanın Türk savcıları tarafından yapılmasına izin vermesini talep ediyoruz.

“BM ve diğer sivil toplum kuruluşlarının bu bölgeye ulaşımlarını sağlayarak nelerin meydana geldiğini rapor altına almalarını talep ediyoruz. Son olarak Türkiye’den mümkün olan bütün tedbirleri alarak sivilleri bunu uygun şekilde korumasını talep ediyoruz.”

Kirby, ”Türkiye’nin bu soruşturmaları ve izinleri NATO müttefiği olmasından dolayı değil, doğru olanın bu olmasından dolayı vermesi” gerektiğini ve bu konuda kendi görüşlerini ifade etmekte çekingen davranmayacaklarını söyledi.

“Hurşit Külter için araştırma yapacağız”

Kirby, 49 gündür kendisinden haber alınmayan Hurşit Külter için de araştırma yapacaklarını söyledi.

Kaynak: İMCTV

A+A-

HABERE YORUM KAT