1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü
A+A-

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, "Sigara içen sadece kendine değil, çevresine de zarar verir" dedi. Sigaranı

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, "Sigara içen sadece kendine değil, çevresine de zarar verir" dedi.
Sigaranın zararlarını dile getiren İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, "Sigara kullanımı, aktif ve pasif sigara içiciliğiyle hastalıklara, sakatlıklara ve ölümlere yol açarak kişi ve toplum sağlığını tehdit etmekte olup mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir halk sağlığı sorunudur. Sigaranın yarattığı her türlü olumsuzluğa karşı dünyada giderek artan bir duyarlılık oluşmaktadır. Sigara içimi dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sıradadır. Her 10 erişkinden birisinin bu nedenle yaşamını kaybettiği düşünülmektedir. Havadaki tütün dumanının birçok hastalığa ve ölüme yol açtığı bilinmektedir. Bugün başlıca tetikleyicisi sigara kullanımı olan kanserden ölen kişi sayısı yılda 7 milyondur. Alışkanlıklar değiştirilmedikçe kansere bağlı ölümlerin artacağı bilinen bir gerçektir. Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararları konusunda farkındalık ve bilinçlendirme oluşturulması büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle ilimizde özellikle risk grupları olan gebeler, çocuklar ve gençlerin dikkatlerini çekecek eğitimler yapmaktayız. 18 yaşından küçük çocuklara yasak olan sigara satışının engellenmesi için Valilik İl Tütün Denetim ekiplerimiz tarafından denetimlerimiz aralıksız devam etmektedir" ifadelerini kullandı.
"Sigara içerek sadece kendimize değil sevdiklerimize de zarar verdiğimizi unutmayalım. Çocukların yanında sigara içilmesi aynı zamanda anne ve babasını model alan çocuklarda sonraki yıllarda sigara içme alışkanlığının gelişmesini kolaylaştırır. Sigarayı bırakma konusunda destek almak istiyorsanız sigara bırakma merkezlerimize başvurunuz. İlimizde Sigara Bırakma Merkezlerimiz Eylül 2010'da faaliyete geçmiş olup bu merkezlerimize 15 bin 494 kişi danışmanlık için başvurmuştur" diyen Şener, açıklamasını şöyle tamamladı:
"Malatya Valiliği İl Tütünle Mücadele Ekiplerimiz tarafından 4207 sayılı Kanunla ilgili denetimlerimiz aralıksız sürdürülmektedir. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle sağlığın parayla satın alınamayacağını ve pazarlığı olamayacağını belirtir, bu yönde vatandaşlarımızın sağlığının korunmasının Anayasal görev ve sorumluluklarımız olduğunu hatırlatarak tüm halkımızın "Havanı Koru" programına destek vermelerini bekliyoruz. Sağlıklı bir yaşam için gelecek nesilleri Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararlarından koruyalım. Sigarasız bir gelecek için el ele verelim! Gün bugündür."
(NA-Y)

09.02.2013 13:22:51 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT