1. HABERLER

  2. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü
A+A-

Amasya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Öner Nergiz, yapılan araştırmalarda Türkiye'de her 3 erkekten 2'sinin, her 4 kadından da 1'inin sigara içtiğinin tespit edildiğini söyledi. Nergiz, 9 Şubat Dünya Sigar

Amasya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Öner Nergiz, yapılan araştırmalarda Türkiye'de her 3 erkekten 2'sinin, her 4 kadından da 1'inin sigara içtiğinin tespit edildiğini söyledi.
Nergiz, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Türk toplumunda 15 yaşından büyük erkeklerin yüzde 63'ü, kadınların ise yüzde 24'ü yani her 3 erkekden 2'si, her 4 kadından 1'i sigara içmektedir. Türkiye'de sigara içenlerin yüzde 25'i sigara nedeniyle ortalama 10 ile 15 yıl erken ölmektedir. Türkiye'de sigara alışkanlığı erişkinlerdeki ikinci en sık ölüm nedenidir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda sigara nedeniyle oluşan akciğer kanseri kanser ölümleri arasında birinci sırada yer almaktadır" dedi.
Sigara alışkanlığının dünya nüfusunu tehdit eden en önemli 'önlenebilir bir ölüm nedeni' olduğunu anlatan Öner Nergiz, "Artık gelişmiş ülkeler sigara tüketiminin zararları konusunda yeterli bir bilinç düzeyine ulaştığı için bu ülkelerde tütün tüketimi her geçen gün biraz daha azalmakta ancak gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde sigara firmalarının da büyük gayreti ve tanıtımıyla sigara tüketimi gittikçe artmaktadır. Bizim ülkemiz de gelişmekte olan bir ülke olduğu için sigara firmalarının pazarı durumundadır. Örneğin son 20 yılda Amerika'da sigara tüketimi yüzde 30 azalırken bizim ülkemizde yüzde 80 oranında artmıştır. Bu tablo vahim gerçeği gözler önüne sermektedir. Her yıl yeryüzünde yaklaşık 4 milyon insan sigara nedenli hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmektedir. Bizim ülkemizde ise 1 yılda sigara nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bindir. Bu sayı yılın 365 günü her gün bir uçağın düşüp içindeki 300 kişinin ölmesine eşdeğerdir. İşin ürkütücü tarafı eğer gerekli önlemler alınmazsa önümüzdeki yıllarda ülkemizde sigara nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının yılda 250 bine çıkacak olmasıdır" diye konuştu.
Yapılan araştırmalara göre tüm dünyada sigaraya ve sigaradan kaynaklanan sorunların çözümüne harcanan yıllık miktar yaklaşık 200 milyon dolar civarında olduğunu vurgulayan Halk Sağlığı Müdürü Nergiz, "Bu paranın üçte biri yani 100 milyon lira gelişmemiş ülkeler tarafından sigaraya harcanmaktadır. Bu para bu ülkelerin kalkınması için kullanılsa belki de bu ülkeler gelişmiş birer ülke konumunda olacaktır. Sigara alışkanlığı tüm kanserlerin yüzde 30'unun, akciğer kanserinin ise yüzde 90'dan fazlasının nedeni olmaktadır. Özellikle erkeklerde görülen kanserlerin yaklaşık yarısı sigaradan kaynaklanmaktadır. Ayrıca sigara kanser dışında kalp krizi ve inmenin de önemli bir nedenidir. Pasif sigara içimi de tıpkı aktif sigara içimi gibi kanserin önemli bir nedeni halindedir. Hem aktif hem pasif sigara içiminin tüm kanserlerin önemli bir nedeni olmasının yanı sıra önlenebilir bir 'ölüm nedeni' olması dikkat çekicidir. Başka bir bakış açısıyla tüm kanserlerin yüzde 30'u sigaranın bertaraf edilmesiyle önlenebilmektedir" şeklinde konuştu.
Nergiz, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Sigarayı bırakmak kaç yaşında olunursa olunsun, kaç yıllık tiryaki olunursa olunsun hem sigara içene hem de çevresine büyük faydalar sağlar. Sigara içmek artık özenilecek bir davranış olmaktan çıkmıştır. Üstelik günümüzde sigarayı bırakmak isteyen tiryakilerin yardım ve destek alabileceği bir çok kurum ve kuruluş mevcuttur. Sigarayı bırakmakla kendinize ve çevrenize en önemli iyiliği yapmış olursunuz. Sigara toplumsal bir sorundur ve bu yüzden tüm toplum kesimlerince savaşılması gereken bir sorundur. Sigara hepimizin sorunudur. Sigarasız bir Dünya, bir Türkiye, sigarasız bir Amasya dileğiyle."
(MÇ-SLH-Y)

09.02.2013 11:12:31 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT