1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü

9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü

9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü
A+A-

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Gaziantep Temsilcisi Fatih Tamer, '9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü' dolayısıyla mesaj yayımladı. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Gaziantep Temsilcisi Fatih Tamer yayımladığı mes

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Gaziantep Temsilcisi Fatih Tamer, '9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü' dolayısıyla mesaj yayımladı.
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Gaziantep Temsilcisi Fatih Tamer yayımladığı mesajda, "Dünya üzerinde insan hayatını hedef alan ancak bunu yavaş gerçekleştiren en önemli araç sigaradır. Yapılan tüm araştırmalarda sigara içerisinde 4000 den fazla insan vücudunda zararlı ve zehirli madde olduğu tespit edilmiştir. Tüm bu zehirler sigara aracılığıyla içenlerin, ya da pasif içicilerin vücudunda girmekte ve aynı zamanda doğaya salınmaktadır. Sigara içenler kendilerine ve başkalarına verdikleri zararı gözden geçirerek bu bağımlılıktan vazgeçmenin yollarını aramalıdırlar. Sigara dolayısıyla bir yıl içinde ölen insan sayısı 6 milyon olarak belirtilmektedir. Böylesine korkunç bir sonu hazırlayan maddeyi üretenler ise para kazanmaya ve güçlerine güç katmaya devam etmektedirler. Sigaradan dolayı ülkemizde de neredeyse her gün 300 e yakın kişi hayatını kaybetmektedir. Geçtiğimiz günlerde bir profesörün ifadesiyle tam bir uçak dolusu insanı her gün sigara yüzünden kaybediyoruz. Hal böyleyken bu konuya duyarsız kalmak ya da hafifsemek insan hayatıyla oynamakta başka bir kapıya çıkmayacaktır. Yeşilay olarak ısrarla devletin ve sivil toplumun konuyu daha fazla ciddiye almalarını ve başta sigara olmak üzere bağımlılık yapan maddelerle ilgili mücadelede daha güçlü olmalarını talep ediyoruz. İnsan yaratılmışların en şereflisidir ve kendi eliyle kendi onurunu zedelemekte hayatını tehlikeye atmaktadır. Bu durum hiçbir ilahi ve beşeri hukuk çerçevesinde kabul edilemez bir durumdur. Çocuklarımız için geleceğimiz için sigara vb. belalardan kurtulmak için bugünleri fırsat bilmemiz gerekiyor. Dilerim sigara kullanan vatandaşlarımız bir kez daha düşünerek bu yoldan vazgeçerler. Bu onların sağlığı için de geleceği için de maddi durumları için de daha hayırlı olacaktır" dedi.
(MDC-Y)

09.02.2013 17:23:57 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT