1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 82. İLİN VALİSİ BİLE ATANDI!

82. İLİN VALİSİ BİLE ATANDI!

82. İLİN VALİSİ BİLE ATANDI!
A+A-

Londra\'da yayınlanan Şarkul Avsat gazetesini kaynak veren Yurt, Türkiye\'nin Suriye\'ye vali atadığını ileri sürdü..

 

Türkiye, gerek Türkiye'deki gerekse Suriye'deki yönetimin kontrolünde olmayan bölgelerdeki Suriyeliler'in durumlarını yakından takip etmek için vali atadı.

Şarku'l Avsat gazetesinin "Türkiye, Suriyelilere vali atadı" manşetiyle duyurduğu habere göre merkezi Gaziantep olacak olan valinin adı, Faysal Yılmaz.

DOĞRUDAN BAŞBAKAN'A BAĞLI OLACAK

Yurt gazetesinin haberine göre, doğrudan başbakanlığa bağlı olan Vali Yılmaz'ın üç temel görevi bulunuyor. Birinci görevi, Türkiye'deki mülteci kamplarında yaşayan Suriyelilerle ilgilenmek. İkinci görevi ise Türkiye'deki mülteci kampları yerine evlerde yaşayan Suriyelilerle ilgilenmek. Vali Yılmaz'ın üçüncü görevi ise Suriye topraklarında yönetimin kontrolünden çıkan şehirlerde yaşayan Suriyelilerle ilgilenmek.

 

KOORDİNE GÖREVİNİ ÜSTLENECEK

Suriyeli bazı muhaliflerin, vali isimlendirmesine tepki gösterdiğini vurgulayan Şarkul Avsat, Türkiye hükümetinin mülteci kamplarındaki Suriyelilere gerekli yardımların ulaşmasının önündeki engelleri aşmak için böyle bir girişimde bulunduğunu yazdı.

VALİ YILMAZ: "GÖREVİM İNSANİ"

Vali Yılmaz gazeteye yaptığı açıklamasında, yaklaşık bir ay önce bu göreve getirildiğini, görevinin siyasi değil insani amaçlı olduğunu söyledi. Yılmaz, Suriye topraklarındaki görevinin ise sadece insani yardımın ulaşımı ve koordinesiyle sınırlı olduğunu kaydetti, askeri destek iddialarını yalanladı.

Türk hükümet yetkilileri Şarkul Avsat'ın "Neden vali isimlendirmesi seçildi?" sorusuna yanıt olarak ise "Vali isimlendirmesindeki tercih, Türkiye hükümetinin misafirlerine verdiği büyük önemin göstergesidir, başka bir anlamı yoktur" diye cevap verdi.

A+A-

HABERE YORUM KAT