1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 7 bin yıllık tarih günışığına çıkıyor

7 bin yıllık tarih günışığına çıkıyor

7 bin yıllık tarih günışığına çıkıyor
A+A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle Van Kalesi'nin kuzeyindeki höyükte yürütülen kazı çalışmaları, Urartu ve Osmanlı dönemleri başta olmak üzere 7 bin yıllık tarihe dair önemli bilgileri gün ışığına çıkarılıyor.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar, İstanbul Üniversitesi adına Kültür Bakanlığı'nın izniyle yürütülen Van Kalesi, eski Van şehri ve höyüğü kazılarını yaklaşık iki aylık periyodunu tamamladıklarını söyledi.

Hem stadel alanında, hem höyük alanda hem de eski Van’da çalıştıklarını ifade eden Doç. Dr. Konyar, ”Dolayısıyla çok geniş bir arkeolojik alan karşımızda. Burada gördüğünüz höyükten çıkan eserler, insanların yediği içtiği veya depoladığı kapların bulunduğu alan. Bir mekandan komple bu türden malzemeler geldi. Tabi burada bütün gördüğünüz malzemeler toplanıp birleşebilenler birleşiyor, bu hale geliyor ve müzelik hale dönüştürüyoruz. Kolay bir işlem olmuyor. Bayağı uzun işlem alıyor. Tabi bunun yanında içlik ve depo alanları ile ilgili bıçak, süs eşyaları bile olabiliyor. Fibula, mühürler, mobilya parçaları yani bu gördüğünüz kompleks içinde neredeyse her türden arkeolojik malzeme var. Buda buranın aslında bir çöplük hatta depo alanı olarak veya yağmalanmış bir alan olduğunu gösteriyor. Buda Urartuların yıkılışına dair önemli bir ipuçları veriyor” dedi. İHA

5-520.jpg

A+A-

HABERE YORUM KAT