1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 7 Bin 286 İşçi 5 Gündür Eylemde!

7 Bin 286 İşçi 5 Gündür Eylemde!

7 Bin 286 İşçi 5 Gündür Eylemde!
A+A-

Van’da meydana gelen depremden sonra İş-Kur İl Müdürlüğü bünyesinde işe alınan ve geçen hafta işten çıkarılan 7 bin 286 işçi, oturma eylemine devam ediyor.


Toplum Yararına Çalışma Derneği (TYÇD) üyeleri ile 7 bin 286 İş-Kur çalışanlarının Feqiye Teyran Parkı’ndaki oturma eylemi 5. gününe girdi. Önceki gün Van Valisi Aydın Nezih Doğan ile görüştüklerini ifade eden Maşallah Türkan, “Biz deprem sonrası İş-Kur bünyesinde devlet kurumlarında işe alındık. 13 Haziran itibariyle de işimize son verdiler. Mağduriyetimizin giderilmesi için herhangi bir yetkili bizimle ilgilenmiyor. Valiyle görüştük. Vali bir şey yapamayacağını, herhangi bir hakkımızın olmadığını söyledi. Biz deprem görmüş bir kitleyiz, durumumuz çok vahim. Çalıştığımız kurumlarda, birimlerde bizlere ihtiyaç var. Bizimde o işe ihtiyacımız var. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarıyız. Evimize ekmek götüremiyoruz. Herkesin 4-5 çocuğu var. Çok zor durumdayız. Devlet büyüklerinin bize çare bulması gerekiyor. Çoluk çocuğumuz bizden ekmek bekliyor. Ramazan ayı geldi, soframıza bir tane iftar ekmeği koyacak durumumuz yok. Yiyecek bir yemeğimiz yok. 7 bin 286 arkadaşımız aynı durumdadır. Bu soruna çare bulunmasını bekliyoruz” dedi.


TYÇD Başkanı Ethem Altın da, davalarının ekmek davası olduğunu belirterek, “Bu sorun üç seneden beri yaklaşık 75 bin insanı ilgilendiren bir sorundur. Üç seneden beri çeşitli yetkili mercilere başvurduk. Özellikle Sayın Başbakanımıza, bakanlarımıza, milletvekillerimize gitmemize rağmen, 112 tane dilekçe vermemize rağmen, her seferinde bizi oyaladılar, her seferinde bize farklı şeyler söylediler. Bizi oyalaya oyalaya bu tarihe kadar getirdiler. Üç yıldan beri yaklaşık 7 bin 286 arkadaşımız, aileleriyle birlikte 75 bin insana tekabül ediyor. Deprem döneminde göç eden insanlarımızın çoğu dönmedi Van’a. Ona rağmen bu depremzede kardeşlerimiz Van’ı terk etmediler, gece sabahlara kadar nöbet tuttular, sabahtan akşama kadar da depremzede kardeşlerimize gıda yardımı, çadır, bütün ihtiyaçlarını karşılamak adına gayret gösterdiler. En son maalesef 13 Haziran 2014 tarihinde bir daha işe alınmamak üzere 7 bin 286 kardeşimizi işten çıkardılar, kapı dışarı ettiler. Yani seçim bitti iş de bitti anlamına gelmektedir. Biz demokratik haklarımızı en iyi şekilde 3 senedir sürdürüyoruz. Yasa dışı eylemler bugüne kadar yapmadık ama bu saatten sonra eylemimizin 5. günündeyiz. Bu kadar insanı ilgilendiren, insanın hayatı söz konusu olan bu olayda yetkililerin sessiz kalmalarını kınıyoruz, nefret ediyoruz. Bu 75 bin insan bu saatten sonra nereye gidecek? Önümüzdeki hafta Ramazan ayına giriyoruz. Burada ben adaleti sağlayacağım, ben insan haklarından sorumluyum, ben bütün insanlara eşit şekilde muamele edeceğim diyen yetkili, diyen siyasi, diyen bakan, diyen Başbakana sesleniyoruz. Van’da şu an bir insanlık dramı yaşanıyor. Biz eylemimizin çıtasını yükseltiyoruz. Bundan sonraki süreçte açlık grevi ve ölüm orucuna devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

2-069.jpg

3-093.jpg

4-081.jpg

5-056.jpg

6-035.jpg

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

2 Yorum