1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 600 göçmen taşıyan gemi alabora oldu

600 göçmen taşıyan gemi alabora oldu

600 göçmen taşıyan gemi alabora oldu
A+A-

Libya açıklarında 600 Afrikalı göçmen taşıdığı belirtilen bir gemi alabora oldu. İtalyan sahil güvenlik ekipleri yüzlerce göçmenin boğulmuş olmasından endişe edildiğini açıkladı.Geminin Libya’nın 15 mil açıklarında imdat sinyali verdiği belirtiliyor. Bunun üzerine İtalyan sahil güvenlik görevlisinin civardaki üç gemiyle üç helikopteri bölgeye sevk ettiği kaydedildi. Ancak yolcuların bir tarafa yığılması sonucu gemilerinin alabora olduğu haber veriliyor.

Kurtarma çalışmalarına katılan, İrlanda donanmasına bağlı Le Niamh’dan yüzbaşı Donal Gallagher, Associated Press ajansına, denizde kurtarılmayı bekleyen 150 kadar kişi gördüklerini bir helikopterden ilave can kurtaran botu atıldığını söyledi.

Uluslararası Göç Örgütü sözcüsü Leonard Doyle, BBC’ye yaptığı açıklamalarda “Bu insanların denizcilik bilgilerinin olmadığını hatırlamalıyız. Çok küçük gemilerle yola çıkıyorlar ve büyük ihtimalle o anda hepsi korku içindeydi. O yüzden kurtarılacaklarını düşündükleri anda hep birlikte geminin tek tarafına koşmuş olabilirler” dedi.

Doyle, bugün yaşanan son olayın insan kaçakçılarının göçmenlerin hayatını nasıl hiçe saydığının en canlı örneği olduğunu da kaydederek “Gemileri kapasitelerin çok üzerinde göçmenle dolduruyorlar” diye ekledi.

Avrupa Birliği’nden yapılan açıklamalarda bu yıl Akdeniz’i geçip Avrupa’ya gelmeye çalışan 2.000’in üzerinde göçmenin hayatını kaybettiği belirtilmişti. Geçen yıl ise Akdeniz’i geçmeye çalışırken hayatını kaybeden göçmen sayısı 3.279 olmuştu. (BBC Türkçe, Fotoğraf: Arşiv)

A+A-

HABERE YORUM KAT