1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. 6 AYLIK DOĞAN BEBEĞE KALP AMELİYATI

6 AYLIK DOĞAN BEBEĞE KALP AMELİYATI

6 AYLIK DOĞAN BEBEĞE KALP AMELİYATI
A+A-

Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaklaşık iki ay önce 6 aylık ve 600 gram doğan Lina adlı bebek, kalp rahatsızlığı nedeniyle ameliyat edildi.


İlk çocuğunu 17 yıl önce doğuran Hamiyet Avcı, daha sonra tedavi görmesine rağmen ikinci bebek özlemini gideremedi. Yıllar sonra hamile kalan Avcı'nın 6'ncı ayda doğum sancıları tuttu. Van Bölge, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Servisi’ne kaldırılan Avcı, burada sezaryenle 600 gram ağırlığında bir kız bebek dünyaya getirdi. Ancak erken doğan Lina bebekte, kalp hastalığı tespit edilince doğumundan iki ay sonra ameliyat edildi. 10 gün önce ameliyatını yaptığı Lina bebeğin sağlığının iyi olduğunu anlatan Kadın Doğum Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Kemal Duralı, "Hastanemize gelen hastamız, erken doğum yaptı. 600 gram ağırlığında doğan Lina bebekte doğumsal kalp hastalığı tespit edildi. Bebeğin bu şekilde yaşaması mümkün değildi. Bebek gelişimini tamamlamadığı için çok riskli olan bu ameliyat gerçekleştirildi. Başarılı bir ameliyat geçiren Lina bebeğin şu anda durumu iyiye gidiyor. Umarız en yakın zamanda ailesine kavuşur" dedi.

İkinci çocuk için yıllardır tedavi gördüğünü anlatan anne Avcı ise çok mutlu olduğunu belirterek, "Çocuğum olsun diye tedavi görüyordum. 17 yıl aradan sonra bu mutluluğu yaşadım. Ancak henüz 6 aylık hamileyken 2 ay önce erken doğum yaparak bir kız çocuğu dünyaya getirdim. Kızım 600 gram ağırlığında doğdu ve doğar doğmaz kalbinde meydana gelen bir sorun nedeniyle 10 gün önce ameliyata alındı. Bebeğim erken doğduğu için yaşaması mucizeydi zaten. Bir de ameliyata alındı. Biz yaşamaz diye kimlik bile çıkartmadık. Fakat durumu şu an iyiye gidiyor. Şu an duyduğum mutluluğu anlatamam" diye konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT