1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 5084 Sayılı Teşvik Yasası 31 Aralık'ta Sona Eriyor

5084 Sayılı Teşvik Yasası 31 Aralık'ta Sona Eriyor

5084 Sayılı Teşvik Yasası 31 Aralıkta Sona Eriyor
A+A-

5084 sayılı Teşvik Yasası'nın uygulanma süresi, 31 Aralık 2012 tarihinde sona eriyor. Şanlıurfa Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Nihat Taş, bu durumun hem Şanlıurfa'da, hem de bölg

5084 sayılı Teşvik Yasası'nın uygulanma süresi, 31 Aralık 2012 tarihinde sona eriyor.
Şanlıurfa Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Nihat Taş, bu durumun hem Şanlıurfa'da, hem de bölgede iş dünyasında sıkıntılar yaşanmasına sebep olacağını savunarak, şunları söyledi:
"Sosyal gelişmişlik düzeyi düşük olan ve siyasi irade tarafından da geri kalmış yöreler olarak kabul edilen ve 49 ilde uygulanmakta olan 5084 sayılı kanunla sağlanan sigorta primi desteği teşvikinin sona ermesi dikkate alınarak; 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren bu illerde, herhangi bir işçi sayısı sınırlaması olmaksızın, eski yeni tüm iş yerleri için uygulanmak üzere, mevcut durumda uygulanmakta olan, sigorta prim ile gelir vergisi oranlarının aşağıya çekilmesi doğru bir uygulama olacaktır. Sosyal güvenlik primi desteğinin sona ermesi çoğu iş yerinde işten çıkarmalara sebep olurken, büyük bir kesim de kayıt dışılığa yeltenecektir. Dolayısıyla işsiz görünüp kayıt dışında kalan bu insanlar, Genel Sağlık Sigortası uygulamasında düşük gelirli veya hiçbir geliri olmayan gibi görünecektir. Bütün bunlar, devlete yeni yükler ve zorlukları beraberinde getirirken, bazı zorluklara da zemin hazırlayacaktır. Ayrıca yeni uygulamaya giren 'meslek kodu' uygulaması ile yüksek olan vergi ve sigorta primi yükü daha da artacaktır. 5084 sayılı Teşvik Yasası'nın sona ermesi ile ilgili tepkiler, yeni yatırım yapacak yatırımcıların talebi değil mevcut ekonomik şartlar altında var olmaya çalışan iş dünyasının bir talebidir. Sağlıklı ekonomi için yeni yatırımlar kadar mevcut yatırımların korunması ve kapasite kullanım oranlarının artırılması da önemlidir. Sadece yeni yatırımların teşvik edilmesi sorunu çözmeyeceği gibi, mevcutlar ile yeniler arasında haksız rekabet yaratarak, eski işletmelerin kapanmasına, işsizliğin ve kayıt dışının artmasına neden olabilir. Dilerim biran önce gerekli adımlar atılır."
(RÇ-SO-Y)

19.12.2012 14:38:35 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT