1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 50 Saniyede 2 Kilo Altını Çaldılar

50 Saniyede 2 Kilo Altını Çaldılar

50 Saniyede 2 Kilo Altını Çaldılar
A+A-

Çorum'un Kargı ilçesinde bir kuyumcudan 50 saniyede 2 kilo altını çalan 4 kişi, film gibi operasyonla yakalandı. Edinilen bilgiye göre olay, Kargı ilçesinde M.H.'ye ait kuyumcu ve manifaturacı dük

Çorum'un Kargı ilçesinde bir kuyumcudan 50 saniyede 2 kilo altını çalan 4 kişi, film gibi operasyonla yakalandı.
Edinilen bilgiye göre olay, Kargı ilçesinde M.H.'ye ait kuyumcu ve manifaturacı dükkanında meydana geldi. Bir kişi dükkanın önündeki elbiseleri sorarak kuyumcu M.H'yi oyalarken, dükkana giren diğeri 50 saniyede 2 kilo altını poşete doldurup dükkandan ayrıldı. 2 zanlı, daha sonra kiraladıkları araçta kendilerini bekleyen diğer 2 arkadaşlarıyla kaçmaya başladı. İçeriye girdiğinde 2 adet altın bileziğin yere düştüğünü gören ve vitrine baktığında altın bileziklerin olmadığını fark eden M.H. polise başvururken, zanlılar ise ilçede kendilerini bekleyen diğer 2 şüpheli ile birlikte bir araca binerek kaçmaya başladı. Aşırı sürat yapan aracın plakasını alan bir polis memuru, hırsızlık anonsunu duyunca aracın plakasını diğer meslektaşlarıyla paylaştı. Sorgulaması yapılan aracın İstanbul'dan bir firmadan kiralandığı ortaya çıktı. Kiralanan aracın üzerinde GPRS bulunduğunun bildirilmesi üzerine polis aracı yakın takibe aldı. Soyguncuların Kastamonu'nun Tosya ilçesine doğru gittikleri ihbarı üzerine Tosya Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü bilgilendirildi. Polisin 'dur' ihtarına uymayan zanlılar, Kastamonu'ya doğru kaçmaya devam etti. Çorum polisi, Kastamonu Emniyet Müdürlüğü Hırsızlık Bürosu ve Akkaya Jandarma ekiplerinin yolda güvenlik önlemi aldığını gören şüpheliler, bu kez tekrar Tosya istikametine yöneldi. Ekincik köyü yakınlarında aracı terk eden F.T., N.T., H.Ç. ve M.Ç., ormanlık alana kaçtı. Güvenlik güçlerinin saatlerce süren takibi sonucunda çaldıkları altınla yakalanan F.T. ve N.T., emniyete götürüldü. Yapılan sorgulamada hırsızlık anında 4 kişi olduklarını belirten şüpheliler, yakalanacaklarını anlayınca altınları paylaşarak iki gruba ayrıldıklarını söylediler. Bunun üzerine tekrar ormanlık alana giden güvenlik güçleri, H.Ç. ve M.Ç.'yi de altınlarla birlikte kısa sürede yakaladı. Tosya'daki işlemlerinin ardından Çorum'a getirilen 4 zanlı, Kargı'da adli makamlara çıkarıldı. Zanlılardan 3'ü tutuklanarak Tosya Cezaevi'ne gönderilirken, H.Ç. Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Zanlıların daha önce de çeşitli suçlardan arandığı öğrenildi.
Bu arada soygun anı güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde birbirlerini tanımıyormuş gibi davranan şüphelilerden birisi, işyeri sahibine manifatura bölümünde bulunan bir şapkayı gösteriyor. İçeride duran diğer şüpheli ise, telefonla konuşuyormuş numarası ile dışarıya çıkıyor. Dükkan sahibine şapka soran şüpheli, daha sonra işyerinden ayrılıyor. Bu kez devreye bir süre önce telefonla görüşüyormuş süsü veren diğer zanlı giriyor. Dükkanın önündeki elbiseleri soran şüpheli, işyeri sahibi M.H.'yi oyalıyor. Bu arada diğer şüpheli, işyerinin diğer kapısından hızlıca içeri giriyor. Arkadaşı işyeri sahibini oyalarken zanlı, tezgahın arkasında bulunan vitrin bölümüne geçerek elinde bulunan poşete altınları koyuyor. Bir süre sonra çıkış için hazırlanan zanlı, işyeri sahibinin arkadaşıyla sohbet ettiğini görünce tekrar geri dönüyor ve soyguna kaldığı yerden devam ediyor. El çabukluğu ile 50 saniyede 2 kilo altını poşete dolduran şüpheli, işyerini terk ediyor. Şüphelinin kaçarken çaldığı altınları düşürmesi ise dikkat çekiyor. Arkadaşının işini bitirdiğini gören diğer şüpheli biraz sonra kuyumcudan ayrılıyor. İçeriye girdiğinde soyulduğunu anlayan M.H. polise başvuruyor.
(TOA-BÖ-CC-Y)

19.01.2013 13:01:33 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT