1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. 50 milyon Türkiye vatandaşının kimlik bilgileri internete sızdırıldı

50 milyon Türkiye vatandaşının kimlik bilgileri internete sızdırıldı

50 milyon Türkiye vatandaşının kimlik bilgileri internete sızdırıldı
A+A-

AP ajansının haberine göre, sanal korsanlar, 50 milyona yakın Türkiye vatandaşının kişisel bilgilerinin yer aldığını iddia ettikleri veri tabanını internette yayınladı. Bu veri tabanının, en geniş kapsamlı bilgi sızıntılarından biri olduğu kaydedildi.

 

Toplamda 49 milyon 611 bin 709 kişiye ait kimlik bilgilerini barındıran veri tabanını inceleyen Associated Press (AP) haber ajansı, “Sorguladığımız 10 TC kimlik numarasının 8’i listede doğru detaylarla birlikte yer alıyordu” dedi.

AP, internete yüklenen veri tabanını “Bugüne kadarki en büyük kamuya ait bilgi sızıntısı” olarak niteledi. Sanal korsanlar, veri tabanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kimlik bilgilerini de yayınladılar.


Veri tabanını ele geçiren bilgisayar korsanlarının kullandığı bilgisayarların sunucularının Romanya’da olduğu gözüküyor. Verilerin yüklendiği internet sitesinin web alanının ise İzlanda’dan alındığı belirlendi. İnternet sitesine konulan mesajda “Türkiye’deki geri kalmış ideolojilerin, kayırmacı anlayışın ve giderek yükselen radikal dindarlığın döküntü ve zayıf bir teknoloji altyapısına yol açacağı kimin aklına gelirdi ki?” deniyor.

Şu ana kadar konuyla ilgili Türkiye’den herhangi bir açıklama yapılmadı.

Veri tabanında yer alan bilgilerse şunlar:

TC kimlik numarası
Ad
Soyad
Anne Adı
Baba Adı
Cinsiyet
Doğum Yılı
Doğduğu Şehir
Nüfus Kayıt Yeri
Açık Adres

(BBC Türkçe, Amerika’nın Sesi)

A+A-

HABERE YORUM KAT