1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 5. Büyükelçiler Konferansı

5. Büyükelçiler Konferansı

5. Büyükelçiler Konferansı
A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Bakanlığının yeni vizyonunun, yaşanmadan önce olayları önlemek olduğunu belirtti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Marriott Otel'de gerç

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Bakanlığının yeni vizyonunun, yaşanmadan önce olayları önlemek olduğunu belirtti.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Marriott Otel'de gerçekleştirilen 5. Büyükelçiler Konferansı'nda büyükelçilere hitap etti. Şahin, Bakanlığının çalışmaları hakkında büyükelçilere bilgiler verdi. Şahin, objektif istihdam anlayışıyla 2013 ve 2023 yıllarını planladıklarını söyleyerek, Bakanlığın yeni vizyonunun koruyucu-önleyici tedbirleri hayata geçirmek, yaşanmadan önce olayların ortaya çıkmasını önlemek olduğunu ifade etti.
Bakanlığın en temel politikalarından bir tanesinin sosyal yardımlar olduğunu belirten Şahin, en büyük kalemi ise engellilerin eğitiminin, sağlık hizmetlerinin, rehabilitasyonunun olduğunu söyledi. Yeşil kart tahsisinin kaldırıldığını, genel sağlık sigortasına geçildiğini ifade eden Şahin, 9 milyon kişinin sağlık priminin devlet tarafından ödendiğini vurguladı. Gelir testi uygulamasıyla hangi gruba nasıl destek verileceğinin belirlendiğini dile getiren Şahin, yardım alan grubun istihdamla bağını güçlendirmeye çalıştıklarını anlattı.
Şahin, taşımalı eğitimin kız çocukları üzerinde olumlu etki yaptığını kaydederek, ''Taşımalı eğitim kapsamında hem öğle yemeği veriyoruz hem de taşıma giderlerini sosyal yardımlar kapsamında biz karşılıyoruz. 41 bin engelli çocuğumuzun taşıma giderlerini karşılıyoruz. Zengin fakir dememden bütün çocukların kitabını veriyoruz. Barınma, yakacak, gıda yardımı bu yardımların en önemlilerinden bazıları'' ifadelerini kullandı.
Şahin, Türkiye'nin büyüdüğünü belirterek, sosyal yardım alan grubun istihdama özendirilmesinin altını çizdi. Şahin, 4,3 doların altında günlük geliri olanların oranının yüzde 30'lardan yüzde 2,78'lere gerilediğini ifade ederek, ''Bizim tahminimiz günlük geliri 4,3 dolar altında olanların oranı yüzde bir civarında. 4,3 dolar gelirin altında yaşayan vatandaşımızı bırakmayacağız'' şeklinde konuştu.
Eşi vefat eden 240 bin kadının hesabına 2 ayda bir 500 TL yatırıldığını söyleyen Şahin, sağlıkta dönüşüm çerçevesinde 0-18 yaş arası çocukların sigortasını devletin ödediğini ifade etti.
(AUÖ-ÖZ-Y)

04.01.2013 11:50:15 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT