1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. 5 Bin Yıllık Tarih İnternette Pazarlandı

5 Bin Yıllık Tarih İnternette Pazarlandı

5 Bin Yıllık Tarih İnternette Pazarlandı
A+A-

Anadolu kökenli 5 bin yıllık bir tarihi eserin dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden olan e-bay.com'da pazarlandığı tespit edildi. Duyarlı bir vatandaşın bakanlığa haber vermesi üzerine beş bin yıllık tarih anavatanına döndü

 

Türkiye’den yurtdışına kaçırılan Anadolu kökenli 5 bin yıllık bir tarihi eserin, Avustralya’dan internet üzerinde dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden biri olan “www.e-bay.com” da satışa çıkarıldığı belirlendi.


İnternette satışa sunulan eser bir vatandaşın dikkatini çekince, durumu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ihbar etti. Bakanlık yetkilileri Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile irtibata geçerken, eserin Anadolu kaynaklı olup olmadığı araştırıldı.

 

 


Müze uzmanları, eserin Batı Anadolu bölgesinde görülen ve arkeoloji literatüründe “Yortan tipi kaplar” olarak adlandırılan eserlere benzediğini ve özellikle Truva, Semahöyük, Beycesultan, Afyon-Kusura, Aphrodisias gibi merkezlerde M.Ö. 3 bin yıla tarihlenen arkeolojik tabakalara benzediğini belirledi.
Firma iadeyi kabul etti

 

 


Bunun üzerine eserin Türkiye’ye iadesi süreci başlatıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu kapsamda Dışişleri Bakanlığı ve “e-bay” firması ile görüşmeler gerçekleştirildi. Firmanın, Türkiye’nin iade talebini olumlu karşılamasıyla eser, geçtiğimiz hafta içinde Türkiye’nin Melbourne Başkonsolosluğu’nca teslim alındı. Dışişleri Bakanlığı yetkililerince Türkiye’ye getirilen eser, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne ulaştırıldı. Yaşanan olayın bir ilk olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Türkiye kökenli kültür varlıklarının tespiti ve iadesine yönelik bakanlık olarak etkin ve kararlı bir politika izliyoruz” dedi.

 

 

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara  Milliyet

A+A-

HABERE YORUM KAT