1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 5 BİN KAPASİTELİ MELİKŞAH ÖĞRENCİ YURDU HİZMETE HAZIR

5 BİN KAPASİTELİ MELİKŞAH ÖĞRENCİ YURDU HİZMETE HAZIR

5 BİN KAPASİTELİ MELİKŞAH ÖĞRENCİ YURDU HİZMETE HAZIR
A+A-

Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Kaymakcan, deprem sonrası yapımına başlanan ve bitme aşamasına gelen 5 bin kişilik Melikşah Öğrenci Yurdu’nda incelemelerde bulundu.


Göreve gelir gelmez ilk ziyaretini Van’a gerçekleştiren Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Kaymakcan, 5 bin kişilik yeni yurtları dolaştı. Beraberindeki öğretim üyeleri ile birlikte incelemelerini sürdüren Prof. Dr. Recep Kaymakcan, müteahhit firma yetkililerinden de yurtlarla ilgili bilgiler aldı. Daha sonra gazetecilere ziyareti ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Kaymakcan, göreve başladıktan sonra Doğu ve Güneydoğu’da ilk ziyaretini Van’a yapmamın çok uygun olacağını düşündüğünü belirtti. Van’ın bölgenin en güzide şehirlerinden bir tanesi olduğunu ve aynı zamanda deprem yaşamış bir şehir olduğunu anlatan Prof. Dr. Kaymakcan, “ Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız da birçok defa buraya geldiler, ayrıca önem veriyorlar. Bende göreve başlar başlamaz buraya geldim. Burada görüyorum ki deprem sonrası Kredi Yurtlar Kurumu tarafından çok hızlı bir şekilde 5 bin kapasiteli yeni bir yurdun yapıldığını görüyoruz. Daha önceki kapasitelerle birlikte Türkiye’de üniversite öğrenci sayısına göre en fazla yurt kapasitesi Van’dadır. Bunların hizmete geçeceğini bilmek bizlere de mutluluk veriyor. Şüphesiz öğrencilerimiz içinde iyi olacak. Bu aynı zamanda dışarıdan öğrenim görmek için Van’a gelecek olan öğrencilerimiz içinde bir cazibedir. Çünkü birçok yerde yurt bulma konusunda sıkıntı yaşanıyor. Deprem sonrası Van’da ikamet eden öğrencilere farklı illerde okuyan öğrencilerle birlikte bin 854 öğrenciye barınma ihtiyacı verilmiştir. Aynı zamanda 4 bin 535 Vanlı öğrenciye, başvuran herkese karşılıksız Kredi Yurtlar Kurumu tarafından burs verilmiştir. Bunları paylaşmaktan fayda görüyorum. İnşallah deprem sonrası yaralarını hızlı bir şekilde saran Van’ımızda öğrencilerimizin son derece fiziksel açıdan gelişmiş first class yurtlarda kalması bizleri mutlu edecektir. Her açıdan da derslerinden de başarılı olmalarını diliyoruz. Çünkü fiziksel altyapı oldukça sağlam. Yakın dönemde de ‘Ranza olan yurt kalmasın’ talimatı doğrultusunda öğrenciler buraya yerleşeceklerdir. Başbakan’ın açılışı yapıp yapmaması konusunda bir program yok, ama bu yurtlarımız 2013-2014 eğitim öğretim yılına yetişecektir. Yurt ücretlerinde Türkiye genelinde herhangi bir ücret artışı olmamıştır. En yüksek ücrette 185 TL’dir. Öğrencilerimize de aylık 200 TL yiyecek yardımı veriyoruz. Öğrencilerimiz yine 15 TL kardadırlar” dedi.


Yapılan açıklamanın ardından Prof. Dr. Recep Kaymakcan, Erciş ilçesindeki yurtları da incelemek üzere il merkezinden ayrıldı.

A+A-

HABERE YORUM KAT