1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 4/b'lilerle İlgili "ek Ücret" Hükmünün Yürütmesi Durduruldu Ankara

4/b'lilerle İlgili "ek Ücret" Hükmünün Yürütmesi Durduruldu Ankara

4/blilerle İlgili ek Ücret Hükmünün Yürütmesi Durduruldu  Ankara
A+A-

Sağlık-Sen, İdare Mahkemesi'nin, 4/B'li olarak istihdam edilen sözleşmeli personelin normal çalışma saatleri dışında çalıştıkları süre için ek ücret ödenmeyeceğini öngören hükmün yürütmesini durdurduğ

Sağlık-Sen, İdare Mahkemesi'nin, 4/B'li olarak istihdam edilen sözleşmeli personelin normal çalışma saatleri dışında çalıştıkları süre için ek ücret ödenmeyeceğini öngören hükmün yürütmesini durdurduğunu açıkladı.
Sağlık-Sen'in, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2012 yılı 4/B hizmet sözleşmesinin 3. maddesinde yer alan "Normal çalışma saatleri dışında veya tatil günlerinde yapacağı çalışmalar karşılığında ilgiliye herhangi bir ek ücret ödenmez" ibaresinin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı dava sonuçlandı. Sağlık-Sen'den yapılan açıklamaya göre, İdare Mahkemesi'nin verdiği kararda, 4/B'li olarak istihdam edilen sözleşmeli personelin normal çalışma saatleri dışında çalıştıkları süre için ek ücret ödenmeyeceğini öngören hizmet sözleşmesinin söz konusu 3. maddesinin son cümlesinde yer alan ibarenin, uluslararası sözleşmelere ve Anayasa'ya aykırı olduğu belirtilerek, yürütmenin durdurulmasına hükmedildi.
Fazla çalışan sözleşmeli personele ücret ödenmemesinin adaletsiz bir uygulama olduğunu söyleyen Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, yargının verdiği kararı memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Kadrolu memurların fazla çalışma ücretleri ödenirken, aynı işi yapan 4/B'li çalışanların ücretlerinin ödenmemesinin adaletsiz bir uygulama olduğunu ifade eden Memiş, İdare Mahkemesi'nin, aldığı bu kararla var olan eşitsizliği ortadan kaldırdığını söyledi.
(ZÇ-OK-Y)

21.12.2012 17:06:33 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT