1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 450 mültecinin ceset çıkarıldı

450 mültecinin ceset çıkarıldı

450 mültecinin ceset çıkarıldı
A+A-

İtalya açıklarında geçtiğimiz yıl batan ve yaklaşık 700 mültecinin yaşamını yitirdiği balıkçı teknesinden cansız bedenler çıkarılmaya devam ediliyor.

18 Nisan 2015 gecesi Libya'dan 800 kadar mülteciyle yola çıkan bir balıkçı teknesi Sicilya açıklarında bir Portekiz kurtarma gemisine çarparak batmıştı. Sadece 28 mültecinin sağ kurtarıldığı teknenin gövdesi geçtiğimiz haftalarda Sicilya'nın Augusta kentindeki limana taşınmıştı. İtalyan sahil güvenlik komutanlarından Nicola De Felice tarafından AGI haber ajansına verilen bilgilere göre, teknede tespit edilen 675 kişiden 458'inin cesedi daha çıkarıldı. Nicola, teknenin battığı yerdeki çalışmalarda ise 218 cesedin çıkarıldığını hatırlattı.

Geçtiğimiz yıl batan balıkçı teknesinin Libya'dan 800 civarında yolcuyla yola çıktığı öğrenilmişti. Cenazeleri bulunamayanlarla birlikte yaşamını yitiren mültecilerin sayısının 700 kadar olduğu tahmin ediliyor. 2014 yılından bu yana Akdeniz'de boğulan mültecilerin sayısı 10 bini aşarken, bu mültecilerin büyük kısmı İtalya'ya geçiş için kullanılan Orta Akdeniz'de hayatını kaybetti.

JINHA

A+A-

HABERE YORUM KAT