1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 4 Şubat Dünya Kanser Günü

4 Şubat Dünya Kanser Günü

4 Şubat Dünya Kanser Günü
A+A-

Uşak İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hakan Ayanoğlu, 2012 yılında bin 258 kişinin sigarayı bırakmak için KETEM'den danışmanlık hizmeti aldığını ifade ederek, "Sigaranın yol açtığı ölümler; trafik, terör,

Uşak İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hakan Ayanoğlu, 2012 yılında bin 258 kişinin sigarayı bırakmak için KETEM'den danışmanlık hizmeti aldığını ifade ederek, "Sigaranın yol açtığı ölümler; trafik, terör, iş kazaları gibi tüm ölümlerin toplamından beş kat daha fazla" dedi.
İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hakan Ayanoğlu, "4 Şubat Dünya Kanser Günü" nedeniyle yaptığı açıklamada, kanser hastalığına karşı Kanser Erken Teşhis, tarama ve Eğitim Merkezi'nde (KETEM) yürütülen çalışmaları değerlendirdi. Kanser hastalığının dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada geldiğini bildiren Hakan Ayanoğlu, kanserin ayrıca önemli bir toplum sağlığı problemi olduğunu kaydetti.
Bu nedenle hiçbir rahatsızlık duyulmasa bile yılda bir kez mutlaka genel sağlık kontrolünden geçilmesi gerektiğini de bildiren Dr. Ayanoğlu, "Sigaranın yol açtığı ölümler; trafik, terör, iş kazaları gibi tüm ölümlerin toplamından beş kat daha fazla" dedi.
Uşak'ta kanser erken teşhis ve tanı amacıyla gerekli çalışmaların yapıldığını ve bu kapsamda KETEM tarafından 2012 yılında il genelinde 30-40 yaş arası 9 bin 552 hedef nüfustan 8 bin 200 kadına "Kanser Tarama Davet Mektubu" gönderildiğini anlatan Hakan Ayanoğlu, "Bu nüfustan 2 bin 181 kadına smear testi yaptık. Testin sonucunda 10 kişi erken teşhis edilerek ileri tetkik için yönlendirildi. Yine 2012 yılı içerisinde davetiye gönderilen 50-65 yaş arası 8 bin 60 kadından 3 bin 53 kadın Mamografi çekimi için başvurdu. 2012 yılı son aylarından itibaren meme kanseri tarama yaşı 40-65 yaşa indirildi. Bu yı1ın il ayında 258 kişiye ince iğne biyopsisi yapıldı ve 19 kişi ileri tetkik için sağlık kuruluşlarına yönlendirildi. KETEM faaliyetleri arasında "Sigarayı Bırakma Poliklinik" hizmetleri de yer almaktadır. Yıl içerisinde 1 bin 258 kişi danışmanlık hizmetinden yararlandı. Merkezde eğitim faaliyetlerine de önem veriyoruz. Merkeze bağlı köy, Kuran Kursu kursiyerleri olmak üzere 3 bin 844 kişiye eğitim verildi" dedi.
Kanserin dünyada olduğu gibi ülkemizde de öldürücülüğü yanında, bıraktığı sakatlıklar, ortaya çıkardığı ekonomik kayıplar dolayısıyla önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu da ifade eden Hakan Ayanoğlu, "Kanser, sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Hücrelerin kontrolsüz çoğalmaları olarak tanımlanan kanserin oluşum süresi kanser türlerine göre değişkenlik gösterir. Kanserler köken aldıkları doku ve organlara göre isimlendirilir. Kanserin oluştuğu organa göre belirti ve bulguları değişmektedir. Kanserin sebepleri arasında çevresel nedenler, kimyasal maddeler, viral enfeksiyonlar ve sigaranın rolü büyüktür. Tüm kanser ölümlerinin yüzde 30-40'ı sigara ile ilgilidir. Kanserlerin görülme sıklığını azaltabilecek koruyucu önlemler ile bireyleri kansere riskli hale getirecek etmenler tanımlanmıştır. Bu nedenle bireylerin kanser konusunda bilinçlendirilmeleri kanserin kontrolünde en önemli unsurdur" dedi.
(KY-İK)

04.02.2013 11:44:31 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT