1. HABERLER

  2. 4 Şubat Dünya Kanser Günü

4 Şubat Dünya Kanser Günü

4 Şubat Dünya Kanser Günü
A+A-

Kilis Halk Sağlığı Müdürü Dr. Emin Arslan, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla açıklamada bulundu. Dr. Emin Arslan, kanserin organlara yayılması halinde vücuda büyük zarar verdiğini belirterek, "K

Kilis Halk Sağlığı Müdürü Dr. Emin Arslan, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla açıklamada bulundu.
Dr. Emin Arslan, kanserin organlara yayılması halinde vücuda büyük zarar verdiğini belirterek, "Kanser belirtileri konusunda vatandaşların dikkat etmesi gerekiyor. İdrar yapma ve dışkılama alışkanlıklarında değişmeler, kapanmayan yaralar, anormal ve beklenmedik kanama, hazımsızlık ve yutma güçlüğü, memede ve vücudun başka bir yerinde kitle, siğil ve benlerde değişme... Bu belirtilerden birini 15 gün süreyle kendinde hisseden kişi hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır" dedi.
Dr. Arslan, kanserden korunmanın yöntemlerine değinerek, "Kanserde tedaviden daha önemli olan husus kanserin önlenmesidir. Kanser yapıcı etkileri bilinen maddelerden korunmak, kanserden korunmada en önemli faktördür. Tütün ürünleri ve alkol alımından kaçınmak, güneşte uzun süre kalmamak, sağlıklı kilo, sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktiviteye dikkat etmek, kanser tarama programlarına katılmak" diye konuştu.
(MAD-MAD-SO-Y)

03.02.2013 12:39:03 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT