1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 34 Güme Yakıldı

34 Güme Yakıldı

34 Güme Yakıldı
A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1'inci Bölge Müdürlüğü Sakarya Şube Müdürlüğü Av Koruma ve Kontrol ekipleri ve Söğütlü İlçe Jandarma Komutanlığınca Söğütlü, Akçakamış Ovalarında yapılan denetimlerde kaca

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1'inci Bölge Müdürlüğü Sakarya Şube Müdürlüğü Av Koruma ve Kontrol ekipleri ve Söğütlü İlçe Jandarma Komutanlığınca Söğütlü, Akçakamış Ovalarında yapılan denetimlerde kacak avlanma için kurulan toplam 34 adet güme yakılarak imha edildi.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1'inci Bölge Müdürlüğü Sakarya Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; "4 Bin 915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'nun 6'ıncı maddesi 3'üncü fıkrasında; "Özellikle Merkez Av komisyonunca belirlenenlerin dışında gümeler kurulamaz ve bu gümelerde avlanılamaz" hükmü mevcut. 2012-2013 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu kararının 10. maddesi e fıkrasında da; "Sulak alanlarda saz, kamış, diken, ot, çuval ve benzeri şeylerle yapılmış veya toprakta çukur açılarak hazırlanmış üstü açık basit gümeler hariç özel mülkiyetteki araziler de dahil her türlü üstü kapalı korunaklı gümeler yapılamaz veya kurulamaz ve buralarda avlanılamaz" hükmü bulunmakta. Müdürlüğümüz ve İlçe Jandarma Komutanlıklarınca yapılan denetimlerde tespit edilen gümeler imha edilmektedir. Avcılarımızın, avcılık etiğiyle bağdaşmayan ve ava tuzak kurulması esasına dayanan güme avcılığı hususunda gerekli hassasiyeti göstererek gerek kendilerinin zor durumda kalmamaları gerekse mevzuata uygun avlanma metotlarına yönelerek daha insancıl ve gerçek avcı gibi davranmaları beklenmektedir. Unutulmamalıdır ki avcılar doğal hayatı korumaları beklenen kitlenin en başta gelen bireyleri olmak durumundadır" ifadelerine yer verildi.
(BCT-BCT)

18.01.2013 14:26:37 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT